Şırnak haberleri! Şırnak’ta bu sene 112’ye yapılan çağrıların yüzdelik 87’si batıl artık

Şırnak’ta bu sene 112 Ivedili Davet Merkezi’ne mevrut 523 bin 337 çağrının yüzde 87’sinin batıl olduğu tespit edildi.

Vali Osman Bilgin, yanında Belediye Reisi Mehmet Yarka, İl Kurnaz Başbuğ Vekili Serhat Yeğit, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ile 112 Acil Davet Merkezi’ni mülakat etti.

Burada çalışmalarla ilişik bilgelik düzlük Bilimci, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların evgin durumlarda maslahat yaşamaması üzere seçkin makule tedbirin celal vasıtasıyla alındığını söyledi.

“Vaktiyle haddinden fazla sayıda orostopolluk vardı vatandaşlarımızın kafası karışabiliyordu.” diyen Bilimci, kamu çağrıların imdi 112’ye yapıldığını belirtti.

Bu yıl mevrut 523 bin 337 çağrının yüzdelik 87’sinin uydurma olduğunu, bunun birlikte sıkıntılara posta açtığını dile getiren Bilim Adamı, bu konuda duyarlılık beklediklerini kaydetti.

Bilgin, “Ivedi uzanım dinç vatandaşlarımızın çağrı merkezine ulaşamaması kabilinden tıpkısı dava yaşıyoruz. Bire Bir trafik kazasında bire bir dakika değil, bir saniye bile eke. Bu konuda herkesi empati yapmaya çağırıyorum. Vatandaşlarımız lütfen hoşur bir sorun olduğunda 112’yi arasınlar.” diye konuştu.

Bazı kişilerin ayda 500-600 misil uydurma çağrı yaptığını belirten Bilgin, lüzumlu cezai yaptırımı isteksiz da olsa infaz etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Davet merkezi personeli Evin Batmaz, temelsiz ihbarların kendilerini hem meşgul ettiğini hem de üzdüğünü anlattı.

Batmaz, enteresan çağrılar geldiğini tabir ederek, tıraşçı ve yersiz çağrıların mahiyet vakalara ulaşımı üstelik güçleştirdiğini kaydetti.

İşini isteyerek yaptığını dile getiren Batmaz, insanların hayatına dokunmanın onlara koruyucu olmanın bahtiyarlık donör olduğunu sözlerine ekledi.

Share: