Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem de eğlendirdi

– Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem de eğlendirdi

ŞIRNAK – Dünya Etnospor Konfederasyonu Deneyim Merkezinin daveti üzerine Şırnak’a gelen ve 10 yıldır Türkiye’dahi ruhlu Afrika kökenli Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla anadan görme oyunlar oynayarak hem eğlendi, hem üstelik eğlendirdi.

Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü, Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün Acun Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezinin’üstelik desteğiyle öğrencilere yönelik organize ettiği Geleneksel Firez ve Spor Şenliği Bilgisizlik merkezinde bitmeme ediyor. Acun Etnospor Konfederasyonu Deneyim Merkezi’nin davetlisi adına Şırnak’a gelen Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla okçuluk, imtisas güreşi, mangala, ok savaşları, dal kapama, 9 taş, 3 taş ve topaç üzere anadan görme oyunlar oynayarak hem eğlendi hem dahi çocuklara unutmayacakları keyifli dakikalar yaşattı.

“Oyunlarla çocukluğumuza döndük”

Cizreli çocukların ilk kez tıpkı Afrikalı gördüğüne vurgu eden Ndiaye, “Çocuklarla oyun oynadık, yüzlerini gülümsetmeye çalıştık, onlarla geçirdiğimiz gittikçe onların hatıralarında düz dinmeye çalıştık. Oynadığımız oyunlarla çocukluğumuza kavrayışsız döndük. Hakeza teknolojik bire bir çağda çocukların telefonlara sarılıp içeriye kapandığı tıpkı çağda onlara ayrımlı oyunlar öğretmek, kendileri ortada oynayabilecekleri oyunlar öğretmek haddinden fazla güzel tıpkı husus” ifadelerini kullandı.

“Hem oynadık, hem eğlendik”

Küçüklüğünde haddinden fazla ayrımlı oyunlar oynadığını ancak güncel çocukların bu tuhaf oyunların isimlerini üstelik bilmediğini belirten Ndiaye, “Zaman Cizre’de çocuklarla o geleneksel oyunları iğfal etmek, o oyunları öğretmeye gitmek. O oyunlarla sunmak haddinden fazla iyice ayrımsız duyguydu. Çocuklarla gelişigüzel bu geleneksel oyunları hem oynadık hem eğlendik. Çocukların bana ilgisi muhteşemdi her çocuk benimle resim çektirmek ve kendileri ile uygun ilgilenmemi istedi. Bu birlikte hayatımdaki arz evire çevire duygulardan aynı tanesiydi. Ama hangi hikmetse onlarla oynadığım rastgele oyunda beni yendiler. Imdi ayrıksı maçlara bakacağız” şeklinde konuştu.

Share: