Rusya’da hububat üretimi azaldı

Rusya ve Ukrayna arasındaki çekişme zımnında hububat krizi bitmeme ederken, Rusya Tarım Bakanlığı bu sene yapılan tahıl üretimine ait verileri yayınladı. Bakanlığın verilerine bakarak, geçtiğimiz sene Rusya’de bütün 15,4 milyon hektarlık alanda ekim yapılırken bu yıl 9,4 milyon hektarlık alana ekim yapıldı. Moskof Tarım Bakanlığı, ülkede 28 Temmuz 2021 tarihine büyüklüğünde 50,9 milyon ton hububat üretimi yapıldığını fakat, bu sene benzeri dönemde 39,9 milyon ton tahıl hasat edildiğini açıkladı. Bu yıl elde edilen verilere göre Rusya’birlikte hububat üretimi geçen yılın tıpkı tarihine göre 11 milyon ton azaldı.

Rusya’de bu sene 273 bin hektar alana kanola ekimi yapılırken 28 Temmuz’a büyüklüğünde kestirmece 374 bin ton kanola hasadı gerçekleşti. Acımasız tarım şirketleri ve çiftçiler bu sene kısaca 8 bin 900 hektar alana patates ekimi yaptı. Bu yılın ortasına kadar ülkede tahminî 250 bin titrem patates hasadı gerçekleşti. Ülkede 33 bin 300 hektar alana sebze ekimi yapılırken 28 Orak Ayı tarihine büyüklüğünde 330 bin ton sebze hasadı gerçekleşti.

Avrupa Birliği Konseyi vasıtasıyla Salı haset yapılan açıklamada, Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle genişletilen ve Rusya ekonomisini misyon alan yaptırımların 31 Familya 2023’e kadar 6 kamer daha uzatılmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, yaptırımların finans, erke, teknoloji ve çift kullanımlı mallar, uran, ulaşım ve müfrit mallar üzerindeki kısıtlamalar bile karışma atılmak üzere degaje bir alanı kapsadığı kaydedilmişti.

Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

 

Tahıl alımında Türkiye’ye imtiyaz

 

Zelenski’den tahıl sevkiyatı açıklaması: Türkiye’den bel bekliyoruz

 

Share: