ROSATOM: Akkuyu NGS’de Türk firma sayısı artacak

Rusya Fehamet Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Likhachev, Akkuyu Çekirdeksel Ciddi Santrali (NGS) sahasında çalışanların yüzdelik 80’den fazlasının Türk vatandaşı olduğunu belirterek, bu sayının ve projedeki hep Türk firması sayısının zamanla artacağını söyledi.

Rusya Şevket Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Umumi Müdürü Alexey Likhachev, Akkuyu Çekirdeksel Bunaltıcı Santrali (NGS) projesindeki Türk firması sayısının tedricen artacağını açıkladı.

Likhachev, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öncesi yaptığı bağlanmış açıklamada, Akkuyu NGS’de Türk şirketleriyle çalışmaktan sevinme duyduklarını rapor etti.

Şirketlerin, ülkenin sunu nazik projesine gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını kaydeden Likhachev, “Azimlerini, gayretlerini, deneyim edinim isteklerini ve çekirdeksel uran tedarikçileri statüsünde yeni yetkinliklerini ölçüm ediyoruz. Şu anda Akkuyu NGS sahasında yaklaşık 25 bin hayat çalışıyor. Bunun yüzde 80’den fazlasını Türk yapım şirketlerinde etkin Türk vatandaşlar oluşturuyor ve zamanla bu sayı artacaktır. Projedeki bütün Türk firması sayısı dahi artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

2023’TE İLK ÜNİTENİN İNŞASINI TAMAMLAMA HEDEFİ

Likhachev, böylesine balaban ölçekli ve ustalık bakımdan ağdalanmış ayrımsız projenin yönetiminin cemi katılımcılara nazik sorumluluklar getirdiğinin farkında olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Burada çalışmaya aday olan seçme şirketten öncelikle belirlenen görevleri aplikasyon yeteneğinin onaylanmasını bekliyoruz. ROSATOM’un saydam mübayaa sistemi Türkiye sahasında bile liyakatli bir şekilde uygulanmaktadır. Sahada genişlik kalifiye ve tecrübeli yükleniciler görev yapmaktadır. İkinci şartımız ise üstlenilen yükümlülüklerin son paye saydam, namuslu ve huysuz tıpkısı şekilde yerine getirilmesidir. Son adına birlikte şirketin, Türkiye Cumhuriyeti Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği, 2023’te geçmiş ünitenin inşasının tamamlanması hedefine ulaşılmasına katkıda mevcut olmak amacıyla olabilir olan her şeyi yaptığını vira etmek istiyoruz.”

Share: