Ordu’da mülaki CHP’li büyükşehir uray başkanları eş bildiri açıkladı

CHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı ve Kalabalık Mebus Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının ortak bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki tıpkı otelde gerçekleştirilen toplantının ardından bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça mübarek sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların boşlama edilen asıl sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin toplumsal belediyecilik ilkesini esas alan, etraflı, transparan ve adaletli aynı idare anlayışıyla hizmet üretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar ortada hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar aynı yandan belediyelerimizin yetki ve gelirlerini yıpratıcı kararlar alırken tıpkısı yandan da hukuksuz soruşturmalarla takı kurmaya ve belediye başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin Ağacı’deki polisevi önünde yaşanan terör saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle omuz omuza getirmeye hizmet etmek on paralık kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle dal kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Esas milli asayiş sorunu olanlar ‘teröristlerin ayakkabı numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden kaput siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Reisi’mız üzerine açılan soruşturmalar dahi işte bu anlayışın bire bir ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümündeki küçümseyici kutlamalara kuma olamayanların hazımsızlık zarfında olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla belediye başkanlarımıza onur suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir belediye başkanlarımızla tıpkısı kez daha altını çiziyoruz ve söylüyoruz kim bu itibar suikastlarına asla ve asla başmak bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları şümullü şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı tıpkı defa henüz uyarıyoruz, tıpkı uray başkanımıza yapılan saldırı tam belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize meze veriyoruz, bu baskılara alın tam demokratik ve türel haklarımızı kullanmaktan hoşgörüsüz katiyen ve katiyen durmayacağız. Berceste belediye başkanlarımıza müteveccih baskılar aramızdaki dayanışmayı birlikte azmimizi dahi artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan tıpkı iktidarın sonuç çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ tekmil engelleri halkımızla birlikte aşmaya ve hizmet etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bunaltıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, Okumuş Büyükşehir Belediye Başkanı Korkunç Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Kavga, Sazak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Bedel Albayrak katıldı.Share: