Eğitim Bilimi-İş, Muallimlik Patika Kanunu’nu Karşısında Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Yetişek-İş, Öğretmenlik Çığır Kanunu’nu çıkıntılık etmek için 1. Sedir önünden Anıtkabir’e yürüdü. Yetişek-İş Umumi Başkanı Etap Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene içtinap etmek, öğretmenlik mesleğine yerinde tıpkısı yasa üzere; eğitime bütçe, yetişek emekçilerine koca onuruna yakışır bir ücret için; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal eğitim bilimi hakkı için yaptık. Bu yürüyüş tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe bindi veren CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, “CHP Genel Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu savaşım sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’üstelik yapılacak sınava dahi katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz da bu çağrıya yanıt versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya mevrut Eğitim Bilimi-İş üyesi öğretmenler, Muallimlik Patika Kanunu’nu çıkıntılık etmek üzere 1. Sedir önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Mebus Yıldırım Kayaç, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Itır Köksal, Burdur Mebus Mehmet Göker, Hatay Saylav Serkan Topal de yürüyüşe destek verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Ürkmek Öğretmene Yerinde Kanunu” yazılmış pankartlar taşırken, “Dolaşma ati zaman dönecek AKP bölüt adisyon verecek, kurtuluş bulunmayan tek başına ya bütün bu arada ya hiçbirimiz” sloganları attı. Yol sırasında kimi vakit polis güçleri ile öğretmenler arasında yüklülük yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’de bütünleyen öğretmenler yerine Yetişek-İş Genel Başkanı Girişim Özbay, “Bizlerle bu arada bugün Ata’mıza, baş öğretmenimize hümayun, bu kasıntılı yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize afiyet. Ata’mıza bir saygı duruşu amacıyla buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene saygı, muallimlik mesleğine uygun ayrımsız yasa üzere, eğitime bütçe, eğitim bilimi emekçilerine âdem onuruna uygun ayrımsız ecir amacıyla; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal yetişek hakkı üzere yaptık. Bu yol tarihe geçmiştir” diye niteleyerek konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Saika Kayaç ise şunları söyledi:

“Zaman Yetişek-İş sendikasının Anadolu’nun ciharıyek yanından ‘Büyük Üslup’ adını verdikleri benzeri reviş gerçekleştiriliyor. Bu yol çabucak öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim mebde öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona tevakki etmek duruşuna geldik ama değme birimiz ehlihibre öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar tığ bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP milletvekili grubu olarak ekip namına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Genel Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, ilmî eğitimin ayrımsız mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu savaş sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’da yapılacak sınava bile katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz dahi bu çağrıya karşılık versin istiyoruz.”Share: