Nazır Bitkisel: Sabık haftadan itibaren Türkiye’ye para akışı hızlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, Türkiye’ye servet akışının sabık haftadan itibaren hızlandığını ve artık de devam edeceğini söyledi. Nebati, enflasyonla mücadeleye ilgilendiren ise, açıklık ayından itibaren, baz etkisiyle düşüş trendi görüleceğini rapor etti.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Sabık haftadan itibaren Türkiye’ye servet akışı hızlandı, çıktı de devam edecek. Bitmeme eden trendle, Türkiye çokça değişik tıpkısı noktaya mevrut olacak.” dedi.

Nazır Bitkisel, A Bilgi ve A Para eş yayınında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“SAHNE KIRIKLIĞINA UĞRAYACAKLARI BİR PROSES YAŞANACAK”

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgilendiren mütekellim Bitkisel, ati dönemde enflasyonun kalımlı ayla gelmesini engelleyecek tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Ümitli olduğunu tamlayan Bitkisel, “Bu tıpkı zayıf imge değil. Ümitliyim çünkü Türkiye, salgın döneminde olduğu kabilinden bu dönemde da bulunduğu coğrafya itibarıyla öylesine kudretli bir sonuç elde edecek ki hepimiz şaşıracağız. Bundan yüzde 100 eminim.

Türkiye’nin potansiyelini hissetmek istemeyenler, Türkiye’yi tanımayanlar, Türkiye’yi bilmeyenler evet dahi Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı ile ‘ne olursa olsun, o gitsin birlikte mevki batsın’ diyenlerin, sahne kırıklığına uğrayacağı ayrımsız süreci yaşayacağız.” diye konuştu.

“AĞUSTOSTA PAHALILIK BİR MİKTAR HENÜZ BAĞAN OLACAK”

Nebati, büyümeden ivaz vermediklerini, bu durumda bile enflasyonla mücadelenin biraz kânunuevvel aldığını kaydetti. Enflasyonla pekâlâ mücadele etmeleri gerektiğini vurgulayan Nebati, geliştirdikleri sistemlerle bu konuda hız gösterdiklerini dile getirdi. Boşluk ayından itibaren, enflasyonda baz etkisiyle düşüş trendi görüleceğine dikkati çekici Bitkisel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Enflasyonun engellenmesi yönünde eke adımlar atıyoruz, akıbet iki aydır dahi çevre bunu hissediyor. Bugün 2,37, önümüzdeki kamer yani bu ağustos pahalılık bir cirim henüz bağan olacak… Yıl böylece açıklık ayında alışılmadık aynı durumla yüz yüze kalmazsak, yer yağı fiyatlarının gevşemesiyle, baz etkisiyle düşüş trendine girmiş olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın rapor ettiği ‘şubat ve mart aylarında bunu henüz kemiksiz hissedeceğiz’ evresine girmiş olacağız.

Yani önümüzdeki 6 aylık proses enflasyonun henüz birlikte yükselmesini engelleyerek, belli benzeri patikada yoluna devam etmesi, açıklık ayında temel etkisi ve bunun ruhsal yerine bize getireceği destekle enflasyonun iniş trendini yakalayarak, bunu bitmeme ettirmesiyle dahi 2023 böylecene da belli benzeri seviyeye düşecek enflasyonu yakalayacağız.”

“DIREKT YATIRIMLARLA CARİ AÇIK TAMAMEN KARŞILANACAK”

Türkiye’ye yapılan aracisiz yatırımlara birlikte değinen Nebati, ülkeye doğrudan yatırımların geldiğini aktardı. Kemiksiz misil bildirmeyen Nebati, ” Herhangi Bir hafta perşembe günü Merkez Bankası rezervini açıklar, geçen perşembe günkü rezervine bakın erte açıklayacağı rezervine bakın, bilahare kim haftaya birlikte bakın. Bu hisse senedi başladı inşallah devam edecek. Nereden geldiğinin bir önemi namevcut, Türkiye güvenilir tıpkısı mevki. Geçen haftadan itibaren Türkiye’ye dünyalık akışı hızlandı, artık bile bitmeme edecek. Bitmeme eden trendle, Türkiye çokça farklı benzeri noktaya mevrut olacak” diye konuştu.

Bitkisel, mevrut ve gelecek olan direkt yatırımlarla, ülkenin cari açığının birlikte tamamen karşılanmış olacağını belirtti.

Kur korumalı sistemde toplanan paranın 1,1 trilyon lirayı aştığını bildiren Bitkisel, bu saz yardımıyla insanların dolara yönelmesini engellediklerini kaydetti.

Share: