Global piyasalarda gözler ABD’nin enflasyon verilerine çevrildi

Küresel piyasalarda, ati hafta yetersiz süresince ödemeler dengesi ve sanayi üretim endeksi, yetersiz dışında ise KUL, Çin ve Almanya’da para şişkinliği başta olmak için pahal bilgelik gündemi takip edilecek.

Toptan hisse piyasaları, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin’in askeri değer dahil birlik tehditlerine karşın Tayvan’ı ziyaret etmesi ile haftaya satıcılı başladı.

Söz konusu gelişmenin arkası sıra Çin’in Tayvan’a müteveccih soylu erki yaptırım olarak nitelendirilebilecek kararları devreye alması ve nazik çaplı askeri manevra başlatması ile riziko algısında artma yaşandı. Buna rağmen, global çapta açıklanan imalat uran ve bakım sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ile iştirak mali sonuçlarının beklentilerden iyi gelmesi, yatırımcı riziko iştahının toparlanmasına yardımcı oldu ve behre piyasalarındaki düşüşler mihman olmadı.

Geçen hafta merakla muhtemel ve ÇAKER’birlikte yaşanan ustalık resesyonun ana olup olmadığına dayalı heybetli aynı sav kendisine nitelendirilen istihdam raporu verilerinin beklentilerin berenarı üzerinde gelmesi ve hareket gücü piyasasında “şaşırtı” toparlanmaya belen etmesiyle behre piyasaları haftayı kararsız tamamladı.

Tüm bu gelişmelerle haftalık bazda New York borsası ve Avrupa borsalarında averaj yüzdelik 2,2 yükseliş yaşanırken Asya borsaları anlaşılmaz seyretti. ABD’nin ekincilik dışı istihdam raporu verilerinin peşi sıra tahvil piyasasında satışlar sürat kazanırken, BENDE’nin 10 yıllık arbitraj faizi yüzde 2,65 seviyesinden başladığı haftayı yüzde 2,83’ten tamamladı. Dolar endeksi ise haftalık bazda yüzdelik 0,7’lik artışla 106,6’ya yükseldi.

Altının ons fiyatı 1.795 dolarla aynı ayın en efdal seviyesini sınav etti, Brent petrolün varil fiyatı de 92,2 dolarla 21 Gücük Ay’tan bu yana gördüğü genişlik düşük seviyeye geriledi.

KÖLE İSTİHDAM PİYASASINDA SÜRPRİZ TOPARLANMA

ÇAKER’de geçen hafta gözler, ülkede açıklayan karışık daraç içi hasıla (GSYH) verilerinin yoğun iki çeyrek altın düşüş kaydetmesi ile yaşanan teknik resesyonun arkası sıra iktisat yetkililerinin belen ettiği istihdam piyasasına dayalı verilere çevrildi.

KUL Himmet Bakanlığının zaman açıkladığı verilere bakarak, ülkede ekincilik harici sektörlerde istihdam temmuzda 528 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerini ikiye katlayan ekincilik dışı istihdam verisinin, bu dönemde 250 bin sevimli artması öngörülüyordu. Ülkede avarelik oranı bile tıpkı dönemde yüzde 3,6’dan yüzdelik 3,5’e düştü. Böylelikle, MEMLUK’üstelik hem tarım dışı istihdam hem bile aylaklık oranı, Küçük Ay 2020’deki salgın öncesi seviyelerine döndü.

Öte yandan hafta başında MEMLUK’üstelik açıklanan MEMLUK’bile Hazırlık Idare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, temmuzda 56,7 ile 3 ayın bildirme efdal seviyesine çıkarak bakım sektöründe büyümeye belen etti. Ülkede üretimlik siparişleri dahi haziranda yüzde 2 ile beklentilerin üstünde artarak erdemli faiz içinde imalat sektörünün gücünü koruduğunu gösterdi.

Analistler, istihdam verilerinin ekonominin resesyonda olmadığına dair en hayat dolu aynı tez sunduğunu, bu durumun BENDE Biçim Bankası’nın (Fed) repo artırımları konusunda elini rahatlattığını söyledi. Yatırımcıların faizlerin hızlı bir şekilde artmaya devam edeceğine dair beklentilerinin arttığına bel eden analistler, bu durumun ara kazanç faizlerinde yükselişi yordam kazandırdığını, dolara olan talebi de güçlendirdiğini bildirdi.

Analistler, istihdam verisinin arkası sıra mal piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in ilkgüz toplantısında yüzde 33,5 ihtimalle 50 temel benek ve yüzde 66,5 ihtimalle 75 baz puanlık getiri artışına gitmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu gelişmelerle güzeşte hafta cuma namazı günü behre piyasalarında oynaklığın artmasına rağmen hafta süresince beklentilerin üstünde açıklayan vukuf ve müşareket finansal sonuçlarının etkisi ile New York borsasında haftalık bazda Nasdaq Teknoloji endeksi yüzdelik 4,07, S&P 500 endeksi yüzdelik 1,79 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,84 değer kazandı.

Gelecek hafta yatırımcılar, KÖLE’nin temmuz ayı şişkinlik verilerini izlem edecek. Haziranda yüzde 9,1 ile Teşrinisani 1981’den bu yana yer erdemli seviyeye ulaşan verinin, temmuzda yüzdelik 8,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Asya genelinde geçen hafta bilgelik gündeminin vurgun olması ile küresel riziko iştahına koşut bire bir seyir izlenirken, jeopolitik gelişmeler dolayısıyla nasip piyasası yatırımcılarının “temkinli” akıntı ettiği görüldü.

Ati hafta Avrupa’birlikte yatırımcılar, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve Sentix Cesaret Endeksi’nin yanı sıra Almanya’da pahalılık ile İngiltere’birlikte büyüme ve sanayi üretimini takip edecek.

Asya genelinde açıklanacak makroekonomik bili gündeminde, Çin’birlikte pahalılık ile aut tecim dengesi verileri bulunuyor.

YURT İÇİNDE HANGİ VERİLER ÖNE ÇIKIYOR?

Gelecek hafta sıkı içre ödemeler dengesi ile endüstri üretim endeksi verileri öne çıkarken, analistler global çapta kalıp bankalarının mülk politikalarına yönelik beklentilerin ve Fed yetkililerinin açıklamalarının oynaklığı artırabileceğini belirtiyor.

Share: