NATO PA Türk Delegasyonu Başkanı Bak, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin yıl dönümünü kutladı Açıklaması

NATO Saylav Asamblesi (NATO PA) Türk Delegasyonu Başkanı, YANLIŞSIZ Fırka Rize Mebus Osman Çok Bak, Türkiye ve NATO’nun tıpkı aile namına gelecekteki asayiş tehditlerine karşı birlikte çalışmaya bitmeme edeceğini bildirdi.

Bak, Türkiye’nin NATO’ya uzuv oluşunun 71. yıl dönümü dolayısıyla bağlanmış izah yaptı.

NATO’ya 1952’de üyeliğin gerçekleştiği 18 Küçük Ay’ın, Türkiye üzere sadece asayiş düşüncesiyle atılan aynı hamle olmadığına belen fail Bak, bu tarihin, benzeri zamanda Türkiye’nin dünya barış, istikrar ve güvenliğine elinden mevrut değme soy desteği mizan kararlılığının somutlaştığı sene dönümü olduğunu belirtti.

Türkiye’nin NATO’de eksiksiz yetkiyle meze sahibi olduğunu vurgulayan Bak, “Biliyoruz kim NATO, Türkiye’nin yüz yüze olduğu asayiş sınamalarında Türkiye’nin yanında yer almaktadır. Bugün bile ülkemizin yer sarsıntısı felaketi ile mücadelesinde NATO müttefiklerimiz yine sunma civar safta düzlük almakta, ülkemize nadir yardımlarını göndermekte, ülkemiz ile birlikte olduklarını bildirmektedirler.” ifadelerini kullandı.

“Tehditlerin bertarafı üzere diyalog seçme zamankinden elan eke”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 15-16 Şubat tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve zelzele bölgesini ziyaret ettiğini anımsatan Bak, şunları kaydetti:

“Bu itibarla Türkiye ve NATO, tıpkı aile olarak gelecekteki düzenlilik tehditlerine karşı birlikte çalışmaya bitmeme edecektir. Global boyutta yeni sınamalar ve tehditlerle yüz yüze bulunduğumuz bu günlerde, tehditlerin giderilmiş edilmesi için diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi seçkin zamankinden henüz kocaman görünmektedir. Zahir Türkiye bugüne büyüklüğünde NATO’nun düzenlilik şemsiyesinden faydalanmıştır, fakat ülkemizin NATO operasyonları ile misyonlarına erdemli seviyeli katılımı ülkemizin tıpkı asayiş tüketicisi değil, asayiş sağlayıcısı olma niteliğinin somut bir göstergesidir.

NATO PA bile art düzeyde kurumsallaşmış ayrımsız milletvekili diplomasi kuruluşu yerine 60 yılı fazla tıpkısı süredir parlamenter diyalog temelinde faaliyet göstermektedir. NATO PA, ittifakın yavaş gücünün cesim aynı unsuru olmaya bitmeme etmektedir.”

Bak, NATO PA Türk Delegasyonunun de müttefik ülkelerdeki muhataplarıyla andıran işbirliği içinde yaptığı gösterişli çalışmalarıyla hem politik enformasyon sürecine katkıda bulunduğunu hem üstelik demokrasinin dayanağı olan ahali iradesinin NATO çalışmalarına yansıtılmasına aracı olduğunu vurguladı.

NATO PA Türk Delegasyonunun; hazar, istikrar ve güvenliğe her kalem desteği sağlama kararlılığıyla çalışmalarına sunma deli dolu şekilde bitmeme edeceğini belirten Bak, Türkiye’nin NATO’ya organ oluşunun 71. yılını kutladı.

Share: