KUL ekonomisi dünyaya ne anlatıyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

BENDE ekonomisi Temmuz ayı pahalılık oranları yüzde 0 yerine gerçekleşti. BENDE Iş İstatistikleri Bürosu vasıtasıyla Çarşamba günü açıklayan verilere bakarak para şişkinliği faziletkâr kalmaya devam ediyor fakat sunma azından şimdilik bir yavaşlama sağlanmış gözüküyor.

Rapora bakarak, fiyatlar Orak Ayı ayında değişmeden kalırken sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 8,5 oranında arttı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ekonomistler fiyatların yüzde 0,2 oranında artacağını adisyon ediyordu. Haziran ayında pahalılık yüzdelik 1 oranında artmış ve yüzde 9,1 oranıyla son 40 yılın en erdemli seviyesine ulaşmıştı.

Rakamlar, Orak Ayı ayında 528 bin kullanılmamış istihdam yaratıldığını gösteren ve kesinlikle resesyonda sıfır bir ekonomiye katkıda kâin bir hisse senedi gücü raporunun bir hafta sonrasında geldi. Ekonomide az rastlanan bu verilerin anlamını Gridnews Iktisat Muhabiri Matthew Zeitlin ve Yayımcı Leah Askarinam açıklığa kavuşturuyor.

Leah Askarinam: Para Şişkinliği raporunun yanıtlamasını umduğunuz nazik istifham neydi?

Matthew Zeitlin: Bu sorunun cevabı amiyane muğlak. Umumi anlamda fiyatlar değişmezken raporda balaban dalgalanmalar gözleniyor. Değişik verilerden de bildiğimiz kadar, başka alanlardaki artışları dengelemede petrol fiyatlarındaki düşüşün iri cila oynadığı görülüyor. Söz Gelişi raporda, gıda fiyatları sabık yıla bakarak yüzdelik 10 ve Temmuz ayında yüzdelik 1’mağara üzerinde, güzeşte yıla göre yüzde 5 oranında mütezayit basamak fiyatlarının ise Temmuz ayında birlikte arttığı belirtiliyor. Ancak azık ve konut fiyatlarındaki artışa karşın, erke fiyatlarında umumi adına yüzde 4’e yakınsayan ayrımsız düşüş yaşanıyor ve bunun bile başka alanlardaki artışları dengelemek üzere yeterli olduğu anlaşılıyor.

GSYİH’ya göre iktisat küçülüyor fakat istihdam rakamlarına ve ücretlere bakıldığında ekonominin hala ısıdam olduğu görülüyor.

Herkesin aklındaki şişman soru ise FED’in çabalarının mı yoksa yemeden içmeden ekonomideki dalgalanmaların mı enflasyonun düşmesinde elan iri etkisi olacağıydı. Ekonominin bibi ısınıp ısınmadığına ya da soğumaya devam edip etmediğine dayalı verileri bir nice alanda görebiliyoruz. GSYİH’ya göre iktisat küçülüyor fakat istihdam rakamlarına ve ücretlere bakıldığında ise ekonominin bibi hamam olduğu görülüyor. Akıbet para şişkinliği raporu, FED’mağara nema oranlarını artırarak neler başardığı ve önümüzdeki aylarda ne kadar daha fazlasını yapmak zorunda kalacağı konusunda düşün veriyor.

Leah Askarinam: Sonuç istihdam raporuna göre, ekonomide ve biberli ayrımsız duraklık beklentisinde bir ayrım oldu mu?

Matthew Zeitlin: Gelişigüzel vukuf parçası değişik bire bir hikaye anlatıyor. Benzeri ayda 500 binden çok işin yaratıldığı ve işsizliğin yüzde 3,5’te çakılı kaldığı bir sükûnet ortamında girmek süfli acayip tıpkısı önsezi. Fakat aynı ekonomide, özellikle üstelik bireylerin kişi gerçeklerine akıllıca olarak algıladıkları soylu erki bolluk duygusunda, bire bir kadro saygın ekonomistin ekonominin zirveye ulaştığını sav etmesinden daha fazlasını bulabiliriz. Gıda ve hane fiyatlarında bibi insanların zihinlerini karıştıran ve yoran ve bütçelerini zecrî şanlı artışlar yaşanıyor. İşte asıl bu faktörler, insanların ekonomiyle ilişkin duygularının neden bu kadar karamsar olduğunu nesep anlamda açıklayan faktörler adına dikkat çekmeli.

Leah Askarinam: Yer Yağı ve erke maliyetleri, para şişkinliği ve yaşam maliyeti bahis konusu olduğunda mehabetli ayrımsız tezahür olarak akseptans ediliyordu. Temmuz ayı rakamları bu alanlarla ilişkin neler söylüyor?

Matthew Zeitlin: Mahiyet zamanlı verilere göre yer yağı fiyatlarının Haziran ayında galon başına 5 doların üstüne çıkmasını dikkate alırsak, Orak Ayı ayı verilerinde petrol fiyatlarının boş şekilde düştüğünü görüyoruz. Erke Bilgilendirme Dairesi’nden alınan verilere göre Temmuz ayonda petrol fiyatları galon başına 4,77 dolardan 4,19 dolara geriledi. Şu anda ise 4 doların altında seyrediyor. Haziran ayı para şişkinliği raporunda ise tam fiyatların yüzdelik 1,3 arttığı tıpkı ayda mecmu erke fiyatları yüzde 7,5 oranında artarak enflasyondaki genel artışın yarısını oluşturmuştu. Bu ayki rakamlara göre ise enerji fiyatları genel anlamda yüzde 4,6 oranına gerilemiş gözüküyor.

Leah Askarinam: Raporun sonuçlarına bakıldığında FED’mağara rolüyle ilgili hangi söylenebilir? Antrparantez, FED’mağara tıpkısı sonraki hamlesinin hangi olmasını öngörüyorsunuz?

Matthew Zeitlin: Asıl soru, açıklayan para şişkinliği rakamlarından FED’mağara ne anlamda sorumlu olduğu. FED, bu rakamların çekirdek pahalılık bölümünden sorumlu akseptans edilmeli. FED’in gelecekte faiz oranlarını ne ölçüde değiştireceğini belirleyen mülk politikasının yönünü dahi bu belirliyor. Yer Yağı ve hububat üzere küresel anlamda belirleyici emtiaların fiyatlarından nazik ölçüde etkilenen ve besin ve erke dışındaki rastgele şeyin fiyatını içeren çekirdek enflasyonu lacerem yönettiği, FED’mağara pahalılık oranları üzerindeki katkısını dahi gösteriyor. Buna göre, aynı esbak taban göre çekirdek enflasyonun yüzde 0,3 arttığı ve kolluk enflasyondan efdal olduğu görülüyor. Bu de atom çekirdeği enflasyonun almanak bazda yüzde 5,9’a yükseldiğini gösteriyor. Buradan yola çıkarsak, FED’mağara Repo artırımlarına devam edeceğini ikna etmek kahinlik sayılmamalı.

ESIR enflasyonu sonrası piyasalar pozitif

 

KUL borsaları para şişkinliği verisi sonrası ralli yaptı

 

FED’mağara enflasyonla savaşı elan bitmedi

 

Charles Evans: Fed gelecek sene ürem oranını %4’e yükseltebilir

 

Fed’den getiri tasarruf beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

Share: