ABD’de yetiştirici fiyatlarında düşüş

ESIR’de Üretici Denk Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin aksine maaş yüzde 0,5 azalırken, yıllık yüzde 9,8 ile beklenenden beş altı çoğalma kaydetti.

ABD Say Bakanlığı, temmuz ayına ilgilendiren ÜFE verisini açıkladı. Buna bakarak, ÜFE temmuzda benzeri eski taban kıyasla yüzde 0,5 azaldı.

Meydan beklentilerinin tersine düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzdelik 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı aşkın tıpkı süredir ilk defa düşüş kaydeden fen, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde üretici fiyatlarında yaşanan düşüşte benzen fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış canlı oldu.

Müstahsil fiyatları, temmuzda almanak bazda ise yüzdelik 9,8 arttı.

Beklentilerin altında küsurat yetiştirici fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzdelik 10,4 olması tutum ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise almanak yüzde 11,3 artmıştı.

Değişebilir azık ve enerji fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği ÜFE bile temmuzda maaş yüzdelik 0,2 ve almanak yüzde 7,6’lık artım gösterdi.

Çekirdek ÜFE’ye ilişik etraf beklentisi, almanak bazda beklentilerle koşut ayrımsız tutum izlerken, mahiye bazda yüzdelik 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda da mahiye yüzde 0,4 ve yıllık yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde makbul girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai kitap fiyatlarına ve manşet enflasyona ilgilendiren ipuçları veriyor. BENDE Gestalt Bankası (Fed), ÜFE de karışma oluşmak amacıyla tüm pahalılık göstergelerini strateji ediyor.

Analistler, temmuz ayına ilgili ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya meni ettiğini belirtti.

ÇAKER enflasyonu sonrası piyasalar artı

 

ABD borsaları enflasyon verisi sonrası ralli yaptı

 

ESIR’nin temmuzdaki bütçe açığı 211 milyar dolar oldu

 

ESIR’üstelik enflasyon rakamları açıklandı

 

Share: