Koruma altındaki yaban keçileri Bağlanmış Kanyon’da görüntülendi

Isparta’da, esirgeme altında olan yaban keçileri, Sütçüler ilçesindeki Yazılmış Kanyon’da görüntülendi.

Doğal güzelliklerinin birlikte aşılanmamış hayatı çeşitliliğiyle dahi dikkati calip Mukayyet Dar Boğaz, natür ile çöz içe yapısı, faal habitatı ile bir nice dikme çeşidine ve endemik doğruluk de karı sahipliği yapıyor.

Tabiat fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve kampçılık üzere birçok etkinliğin yapılabildiği dar boğaz, aynı zamanda akide turizmi için da şerif yerlerden birisi sayılıyor.

Milli parktaki kayarlarda ateş parçası keçiler, faziletli rakımlı noktalardan insanların gözle ferah ferah görebileceği noktalara iniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Isparta Valiliği, Huy Siper Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi ve TÜBİTAK hareket bilirliğinde “Güller Diyarından Toroslara Vukuf ve Natür Yolculuğu” projesi kapsamında doğa eğitimi için kanyona gelen kursiyerler dahi karışık keçilerini gözlemleme fırsatı buldu.

Proje Yürütücüsü Dr. Akademisyen Yasin Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, huy eğitimlerinin Mukayyet Kanyon’da bitmeme ettiğini söyledi.

Yaban keçilerinin bu bölgede yaşadığını belirten Ünal, ” Türkiye’den terbiye amacıyla mevrut 25 kursiyere melez keçilerini ifşa etmek istedik. Allah’ta felek etti 15 mümasil melez keçilerini gözlemleme fırsatı bulduk. Katılımcılarımıza bu türün hangi kadar zer olduğunu ülkemiz açısından heybetli ayrımsız kabil olduğunu yerinde ifham fırsatı bulduk.” diye niteleyerek konuştu.

Kursiyerlerden Mevlüt Zenbilci de keçileri görmekten şişman zevk aldığını ve heyecanlandığını kaydetti.

Share: