Konya marifet: Sezonluk kuraklığın yaşandığı Akşehir Gölü’nde çok sayıda ölmüş yaban ördeği bulundu

Afyonkarahisar- Konya sınırları içinde kâin ve mevsimlik susuzluk sonucu suları çekilen Akşehir Gölü’nde çok sayıda temizlik olmuş yaban ördeği bulundu.

Mevsimsel kuraklığın beraberinde habersizce kuyular, iklim değişikliği ve gölü mugaddi nehirlerin üstüne inşa edilen yapılar dolayısıyla suların çekildiği gölde, türkülere konu olan yeşil çivi melez ördeği ilkin tutmak için çokça sayıda kuş türü ölüsüne rastlandı.

Akademik Alpinizm Kulübü Başkanı Söz Fayans, AA muhabirine, Akşehir’dahi natür sporları ve yer duyarlılığını çoğaltmak için farkındalık etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.

Doğa yürüyüşü etkinliğinde yaban ördeği, martı ve flamingonun katil olduğunu gördüklerini anlatan Fayans, bozkırı yakın göl alanında balaban şok yaşadıklarını dile getirdi.

Çini, “Buradaki ölümler çok huzursuz ediyor. Bundan 10 sene büyüklüğünde önceki bile suların çekilmesiyle kuş ölümleri olmuştu. Bataklık Gazı gazından olduğunu söylemişlerdi. Deminden da yüzlerce kuş ölümüyle karşılaştık. Hangi devir ve lacerem olduğuna dair bilgimiz bulunmayan.” diyerek konuştu.

Yaban ördeği ve flamingoların sulak alanlarda beslendiğini aktaran Fayans, son 2 yıldır yaşanan keder kuraklık dolayısıyla kuş sayısında azalma olduğunu gözlemlediklerini rapor etti.

“Kuraklığın umumi etkisi ve gaz zehirlenmesi dışında enfeksiyon yahut virüs dahi cins”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Terbiye Fakültesi Dirim Bilimi Eğitimi Temel Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Musa Dikmenli üstelik bölgede 11 sene öncede kuş ölümlerinin yaşandığını söyledi.

Yürütülen araştırmada bunun metan gazı salınımından kaynaklandığının belirlendiğine değinen Dikmenli, şöyle konuştu:

“Araştırmaya bakarak, kuraklık sonucu suların çekilmesiyle metan gazı salınımı artıyor. Bu bile hayvanları etkiliyor. Bu, günlük yahut tıpkı haftalık proses değil. Çevresel felaketi ince yıllardır yaşıyoruz. Güzeşte yıl de Tuz Gölü’nde şekerli akarsu eksikliğinden kaynaklı flamingo ölümleri yaşanmıştı. Alınan tedbirlerle bu sene önüne geçildi. Akşehir Gölü’ndeki ölümlerin kesme sebebi için camekân alınması gerekir. Kuraklığın umumi etkisi ve gaz zehirlenmesi dışında enfeksiyon yahut virüs birlikte gibi. Ince çalışmalarla stabil ahiret yolculuğu nedenleri ve sayısı belirlenebilir.”

Dikmenli, bölgede sıklıkla görülen yeşil çivi ördeklerin cebbar baskısında olduğuna işaret ederek, “Hayvan Bilimi susuzluktan artım cebbar tehdidinden hava rota değiştirmiş kabil. Kuraklığa mecbur sulak alanların azalması kuşları aracısız etkiliyor.” dedi.

Yeşil çivi ördeklerin, sıklıkla bölgede görülen, gücük mesafeli kafile grubundaki kuşlar olduğuna işaret eden Dikmenli, şunları kaydetti:

“Gıdasızlıktan, tatlı akarsu yoksunluğu ve gaza maruz kalmaktan doğayla mücadelesini kaybetmiş olabilirler. Marmara- Hatay kuş yolu güzergahı Akşehir Gölü’ne yakındır. Ülkemize giren muhacir kuşlar, burada mola veriyor. Mefret bire bir yasakçı. Sular çekildiği üzere yorgunluktan kudretsiz düşüp gıda ve tatlı su bulamayan flamingo gibi göçmen enva, gaza maruz kalarak ruhsuz cins.”

Share: