Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Haset kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’bile, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Konya’üstelik Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Büro Başkanı Mustafa Buğur’un koşma okuduğu törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Konya Ofis Başkanı Süleyman Ege ile Mülazım Fatih Büyükbaş, günün meal ve önemine ilgilendiren istişare yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Güllabi Komutanı Ferik Şakir Akıllı, 3. Asıl Jet Nesep ve Garnizon Komutanı Albeni Tayyareci Tuğgeneral Önder Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’üstelik ise Cumhuriyet Altını Parkı’nda düzenlenen törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Şehremini Savaş Sahtekâr ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Büro Başkanı Behiç Mir yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Mir, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Haset’nün, devletin bekası uğruna canlarını adayanların hava ve şerefle hatırlandığı tıpkı dönüş olduğunu söyledi.

Ülkenin güzeşte olduğu kabilinden zaman birlikte aut destekli yıldırı örgütlerince tasavvur alındığını dile getiren Başlangıç, “Bugüne kadar sergilenen değme tip çıyanlık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve yiğit askerleri ile yiğit polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız eliyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diye konuştu.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ulvi İhsan Akdoğan, İl Jandarma Başbuğ Mümessil Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Şehremaneti Başbuğ Vekili Yakup Kadri Perek, Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Bölüm Başkanı Mustafa Üzücü, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şehitler, Dul ve Eytam Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Ilbay Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mustafa Dokunaklı üstelik konuşmasında gaziliğin para boyu taşınacak ayrımsız izzetinefis, Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçik’e muhtemelen bire bir genişlik olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine seçme ahit hürmetli olduğunu dile getiren Incitici, “Bu korku kıyamete kadar, ilelebet devam edecektir. Ebediyete fehim fail yekpare eren şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi minnet ve şükranla el kadir, hayattaki gazilerimize sağlıklı ve erinçli ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da da Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Büro Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün meal ve önemine ilişik müşavere yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Efe, İkmal ve Garnizon Komutanı Sancak Osman Alp, DOĞRU Tümen Afyonkarahisar Mebus İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Itır Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: