Konutta nahak denk artışlarına alın teşrikimesai

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan eliyle bölük sektörüne yönelik açıklayan eskimemiş paketlerin peşi sıra bazı oportünist ocak sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin basamak sektöründe devreye aldıkları çalışmalar üzerinden oportünizm yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar karşı ilgili gelişigüzel adımı atacaklarını duyurmasının peşi sıra, ilişik çalım ve kuruluşlar bile harekete geçti.

Kaynak ve Maliye Bakanlığına merbut İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek için İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Yurt Hizmetleri Patika Komitesi ile iş birliği yapacak.

“Nahak Yere değer artışlarının elbet önlenebileceği ele makbuz”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul Alacak Dairesi Başkanı Sayın Sevda Bilgiç’in davetlisi adına İTO Emlak Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile birlikte ayrımsız araya geldiklerini ve sürece ilgili bilgelik alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Değer artışlarının sebeplerini ve bunun elbette önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK’lar ile amme kurumlarının sahada etken benzeri iş birliği yapması amacıyla fikir birliğine vardıklarını bildirdi.

Aşa, denk artışlarında emlakçıların seçme dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işlemler tapuda satıcıların bedel artışı zımnında fesih olabiliyor. Söz Misali bir arkadaşımızın yeni destek paketlerin açıklanmasının ardından Başakşehir’birlikte bire bir günde 5 satışı halel olmuş. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var.” diye konuştu.

“Artışların önüne boşlamak amacıyla icabında emlakçılık hizmeti vermeyeceğiz”

Nizameddin Aşa, bu bedel artışlarının önüne geçebilmek amacıyla muhtelif icraat yapacaklarını anlatım ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Emlakçılar adına fiyat artışlarının uğrunda duracak, fiyatlarında nahak yere çoğalma yapılan gayrimenkullerin satışına aracılık yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu konuda tüm üyelerimize ve taşınmazlar danışmanı arkadaşlara çağrı yapıyoruz. Bu konuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu cins artışlara cevaz etmemek üzere elimizden geleni yapacağız. Burada yurt sahiplerini yönlendireceğiz, icabında ilanlarını kabul etmeyeceğiz. Para sahiplerini dahi sonsuz uyaracağız.”

Ev sahiplerine uyarı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, toplu ilan sitelerinin Mesleksel Ehliyet Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını akseptans etmemesi gerektiğini ve bu konuda kanuncu düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, ancak buna özen edilmediğini söyledi.

Aşa, “İlan sitelerinin dikkat etmemesi nedeniyle buralarda yazılan rakamlar gayrı dünyalık sahipleri amacıyla dahi emsal teşkil edebiliyor. Esasta cezası olmasına karşın ehliyetli denetim bulunmadığı amacıyla olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada ilan sitelerine de resmi sıfır ve Mesleki Uzluk Belgesi yoksuz kişilerin duyurularını akseptans etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu laf elhak haram.” diye konuştu.

Yetki belgesi sıfır emlakçılarla çalışmamaları konusunda ev sahiplerini de münebbih Aşa, nahak yere kazançların bilcümle taraflara kötülük vereceğini bildirdi.

Aşa, mütemmim kanunlarında bire bir değişiklik olması gerektiğini toplantıda gündeme getirdiğini kaydederek, “Mütemmim kanunlarında taşınmazlar ayrımsız emtia kabul edilirse fahiş denk uygulamalarına müdahale edilebilir. Bitiren kanunlarında yavaş cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını murat ettik. Emlakçılar ve maliye iş birliğinde bu artışların uğrunda durmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Valüasyon şartı getirebilir”

İTO Yurt Hizmetleri Iz Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise derinti sonrası sayıları 13 bin 500’ü bulan üyeleri ile görüşmelere başladıklarını belirterek, “Bu fahiş ve haksız karşılık artışlarına aygıt olmamaları için çağrıda bulunduk.” dedi.

Bozan, fiyat artışları karşısında tapuda değerleme şartı getirilmesi önerisinde bulunarak, “Bu sayede faziletli rakamları satışlar noktasında kıtipiyoz de olsa aynı caydırıcılık türlü. Antrparantez tapu harçlarında kolaylık sağlanması bile tüketicilere ulama sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması için STK’lar adına heybet ile daha aşkın teşrikimesai yapacağız.” diye konuştu.

TOKİ’nin İstanbul’birlikte bundan sonra hane üretmesi gerektiğine değinen Bozan, vatandaşların bu sayede kâin piyasaya bakarak henüz uygun fiyatlarla konuta ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Turizm, göz ve imalat sektörlerinde rüşvet muafiyeti kararı!

 

konut kredisi ayrıntıları belli oldu

 

Bağan faizli göz kredilerinin detayları

 

Share: