Komutan Çelik’ten fethin 709. yılında Yunanistan’a açık nabız

Şehzadeler Belediyesi’nin, Bağlanak Vakfı Manisa Şubesi hareket birliğiyle düzenlediği programla Manisa’nın Fethinin 709. yılı coşkuyla kutlanırken; Manisa’yı fetheden Saruhan satış ve zırh arkadaşları dahi dualarla anıldı. Törende mütekellim Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Polat, Semavi Vatan’a tacizlerde mevcut Yunanistan ve onun yöneticilerine seslenerek “Bu topraklarda zihayat Saruhan Komutan’in, Fatih’in torunlarından tıpkısı güç üstelik hayatta olduğu sürece siz o bed emellerinize asla ulaşamaz, Ege ve Akdeniz’de gene gene boğulmaya mahkum olursunuz.” dedi.

Manisa’nın Fethinin 709. Yılı ve Saruhan Satış’i Anma Programı Şehzadeler Belediyesi ve Ilişki Vakfı Manisa Şubesi hareket birliğiyle gerçekleştirildi. Saruhan Bey Türbesi önünde gerçekleştirilen programda Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Pınar, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Polat, Bağlanak Vakfı Manisa Idarehane Başkanı Prof. Dr Ulu Çipiloğlu, MHP İl Başkanı Kasıt Öner, DÜRÜST Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Mehmet Sakıncasız Çipiloğlu, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, uray başkan yardımcıları, daire müdürleri ve vatandaşlar amade bulundu.

Ömer Faruk Altunağa’nın okuduğu Kuran tilaveti ile başlayan programda açım konuşmasını işleyen Angajman Vakfı Manisa Ofis Başkanı Prof.Dr Mehabetli Çipiloğlu, “Yayılmacı güçler benzeri millete ameliyat yaparken o milletin tarihini namevcut farzımuhal; eğer bu benzer değilse o milletin tarihini değersizleştirerek işe başlarlar. Değersizleşen tarih, gitgide değer üretemez tamam, fertler tarihine yabancılaşır ve uluslar ideallerinden uzaklaşır. Unutulmamalıdır kim, gün sadece antika alınacak değil bir zamanda bilek devşirilecek bire bir kaynaktır ve bire bir gelecek idrakidir. Bir milletin gelecek idrakine dökme geçmişi o milletin tarihi peki. İşte bu bağlamda, kaynağını insanda bulan, meşruiyetini Türk kültürü ve İslam dininden kayran; aleme hak ve bilgiye dair aynı akort kazandırma idealinin varisleri olmanın bilinciyle Manisa’nın fethini kutluyoruz. Atalarımızın bıraktığı emanete sahip ayazlık, onları koruma ve ati nesillere alıntı kararlılığı ile Manisa’nın fethini kutluyoruz. Milli bilinci darbelenen milletimizin bu bilincini aktif tutmak, üzerindeki külleri benzetmek, balaban benzeri maziden tehlikeli derlemek amacıyla Manisa’nın fethini kutluyoruz. Varlığımızı verecekli olduğumuz tarihi unutmamak, idrak etmek, mukavemetli çokça konuda çözümün orada olduğuna dikkat çekmek amacıyla Manisa’nın fethini kutluyoruz. 1774 yılından beri milletimizin yaşadıkları gündüzün başına gelse tün olurdu. Hep bunlara karşın milletimiz geleceğini aydınlatan o ışığı, o ruhu korumayı becerdi. Bunun en son örneğini 15 Orak Ayı haset bütün dünyaya aynı el henüz gösterdi. Bu ruhu baştan devreye kabul etme inancıyla Manisa’nın fethini kutluyoruz. Dünyanın barış ve erinç ortamında yaşaması için bizim medeniyet değerlerimize ihtiyacın olduğunu, mazlum ve mağdur milletlerin gözlerinin üzerimizde olduğunu, işgal kuvvetlerinin yerel işbirlikçilerine fırsat vermeden yolumuza devam kararlılığını teslim için Manisa’nın fethini kutluyoruz. Manisa’nın fethi hümayun olsun” dedi.

“Ecdad yıkan değil özne ayrımsız uygarlık kurdu”

Henüz sonraları katılımcılara seslenme fail Şehzadeler Belediye Reisi Ömer Faruk Polat, “Sadece Manisa’nın yaşadığı 709 yıllık tarihi serüvende; kayırıcı, yurt ve mehabet üstüne düşünmesini ve us etmesini bilenler üzere yetişkin ve manalı nice dersler var! 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın, 8 Eylül Manisa’nın Kurtuluşu’nun, 25 Teşrinievvel Manisa’nın Fethi’nin ve 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın yıl dönümü. Bu kebir tarihler bize şunu anlatıyor; yurt, budun ve istiklal ve müstakbel şuuru olan uluslar, yüz yıllara düz okuyarak varlıklarını sürdürebilirler. Diğerleri tarihte bir anı yerine kalmaya mahkumdur. Manisa’nın fethi; türe, doğruluk ve hukuk tanımayan, insana saygısını yitirmiş ve kokuşmuş tıpkısı medeniyetin yerini kayırıcı merkezli, adalet dostu ve güzelce ahlakla taçlanmış bir sevgidir. İnananı cömert, inanmayanı Allah’ın emaneti bildiler ve herkese eşit alışveriş yaptılar, hoşgörüyle baktılar. Ilmek, çevirgeç, ırk ayrımından ırak durdular. İnsan olmayı yeryüzü büyük haysiyet bildiler. Yıkan değil işleyen aynı medeniyet kurdular” dedi.

“Fethin sembolü mescit 2023’te ibadete açılacak”

Geçen yıl yapılan törenlerde Saruhan Satma aracılığıyla fethin sembolü olarak yaptırılan mescidin restorasyonunu gerçekleştireceklerinin müjdesini verdiklerini anımsatan Başkan Çelik ” Haddinden Fazla şükür ki restorasyon çalışmalarımız bayram verdiğimiz kabilinden başladı. Manisa kalesi surları içerisinde kayran düzlük ve fethin önceki yıllarında yapıldığı melhuz mescit yıllarca Hacet Ağababa Türbesi yerine adlandırılmış ve Hıdrellez Günlerinde aksakal olduğuna inanılarak duvarlarına bez bağlanmıştı. Manisa valiliğimiz ve Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz’in desteği ile Şehzadeler Belediyesi ve İl Ekin Turizm Müdürlüğü arasında imzalan protokol çerçevesinde belediyemizce mescidin yenileme ihalesi yapıldı, çalışmalar lahzada bitmeme ediyor. Hedefimiz 2023 yılı içerisinde mescidin restorasyonunu tamamlayarak açılışını akdetmek. Burası Manisa’dahi önce yapılan mescit olma sıfatıyla ibadete açılacak ve Manisalılar gelip burada tapınma ederek, ecdadı rahmetle anabilecek. Şehzadeler Belediyesi namına, bize, bu toprakları elverişsiz bırakan, vatan kılan kutlu mirasın sahibi Melik Alpaslan’dan, Saruhan Mir’e, Saruhan Koca’den Fatih’e, Fatih’ten Atatürk’e büyüklüğünde parçalanmamış atalarımızı ve şühedayı minnet ve şükranla anıyoruz. Mekanları cennet olsun ve fethin 709. yıldönümü yekpare hemşerilerimize ve milletimize hümayun olsun” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmasını yandaki Yunanistan’a seslenerek sürdüren Başbuğ Çelik “Bugünlerde Mavi Vatan’a tacizlerde bulunmaya kalkanlar, silahsız kalması gereken adaları silahlandırarak akıllarınca bizi taciz etmeye kalkanlar, yandaki kendisine gördüğümüz ama komşuluk hukukunu hiçe sayan Yunanistan ve onun yöneticileri şunu bilsinler kim biz Manisa’dayız. Fethin 709. yılını kutluyoruz. Allah’ın izniyle kıyamete kadar üstelik bu topraklarda müstakil ve özgür tıpkı şekilde ay münhal bayrağımızın altında, ezanlarımızın gölgesinde yaşamaya bitmeme edeceğiz. Bu topraklarda dinamik Saruhan Komutan’in, Fatih’in torunlarından aynı kişi bile hayatta olduğu sürece siz o bed emellerinize katiyen ulaşamaz, Ege ve Akdeniz’de tekrar tekrar boğulmaya mahkum olursunuz” ifadelerini kullandı.

Daha sonradan Manisa Azamet Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Öğretim Görevlisi Dr. İlker Itikatlı Çağlar, bire bir enformasyon yaparak Manisa’nın fethinin şüphesiz olduğunu, fethin arkası sıra Manisa’üstelik ve ahalisinde yaşanan gelişmeleri anlattı.

Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Kaynak ise yaptığı konuşmada ecdadımızdan aldığımız mirası gelecek nesillere sevk arzusunda olduklarını dile getirerek “Belediyemizin ve Angajman Vakfı’nın öncülüğünde yapılan bu çalışmalar Şehzadeler ilçemize bu anlamda yakışan çalışmalardır. Altın Uray Başkanımıza ve Bağlanak Vakfı Başkanımıza, canı içtenlikle teşekkürname ediyorum. Bu soy değerli çalışmaların devam etmesini canı içtenlikle istiyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların arkası sıra Kaymakam Çaykara ve Başbuğ Çelik CBÜ Öğretim Görevlisi Dr. İlker Mutekit Çağlar’a verdiği bilgiler üzere teşekkür ederek, çiçek arz etti. İl Müftü Yardımcısı Ömer Kayhan’ın yaptırdığı fetih duasının ardından tören düzeni üyeleri Saruhan Komutan’in türbesine geçerek, Saruhan Koca ve cebe arkadaşları için dualar etti. Program davetlilere himmet ikramıyla son buldu. – MANİSA

Share: