TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda “Cazibe Yapma” Tartışması

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, 2023 yılı Bütçe Teklifi’nin görüşmeleri sırasında HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan ile AKP’liler arasında ‘hava yapma’ tartışması yaşandı. Yarkurul Başkanı Cevdet Yılmayan, milletvekillerinin konuşmasını çökertme telefonuyla çekmek talip Paylan’a cevaz almadan hava yapamayacağını söyledi. Paylan birlikte “Bura kamusal bir düzlük, bakın bura özel mahremimiz değil” dedi. AKP Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, Paylan’a “Burada sen çekim yaparken kimsenin sana müdahale ettiği bulunmayan amma onu çevirip benim konuşmamı çekmemelisin benden izin almadıktan bilahare” diyerek tepki gösterdi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe maratonu başladı. Komisyonda zaman 2023 yılı Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 yılı Stabil Hesap Yasa Teklifi’nin geneliyle 2021 yılı Sayıştay raporları görüşülüyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’nın görüşmelerin faal yayınlanması talebi sırasında özel düz- kamusal alan tartışması daha çok. Paylan, şunları söyledi:

“Aynı başkasını çekip yayınlama’ dediniz değil mi Sayın Başkan? Deminden, ego şu kamerayı şuraya koydum, siz bir iki bilahare mahsus yasaklayacağınız amacıyla şimdiden hazırlığımı yaptım, kamerayı koydum, düğmeye basacağım öz seçmenlerime ulaşmaya çalışacağım. Ama maalesef şu kameranın kadrajında bakın, görüyorum, Sayın Cavit Salt dahi var, arkamdaki milletvekilleri üstelik var. Siz, deminden diyorsunuz kim ‘Başkasını çekemezsiniz’. Yani neye göre söylüyorsunuz?”

“BIRLIK BİR İSTİBDAT REJİMİNE GEÇİN”

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “İsterseniz bunu üstelik kaldıralım o antlaşma. Şayet oraya akıllıca başvurmak istiyorsanız onu bile kaldıralım, evet” dedi. Paylan ise “Kaldıramazsınız” diye niteleyerek cevap verdi. Yılmaz ise “Kuralı koyarız, kuralı koyarız” diye niteleyerek ısrarını sürdürdü. Paylan ise “Ego yayınlarım, hangi yapabilirsiniz?” diye sordu. Yılmaz’ın taban ısrarını sürdürmesi üzerine Paylan, “Tekmil tıpkısı istibdat rejimine geçin” diye reaksiyon gösterdi.

“BİRİSİ SİZİ HABERİNİZ OLMADAN ÇEKSE”

Paylan’ın güzeşte yıl Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ı çektiğini, bu görüntüleri kullanan matbuat kuruluşu karşı tutanak tutulduğunu anımsatması konusunda Yılmayan, “Sayın Paylan, birisi sizi çekse haberiniz olmadan” dedi.  Paylan ise “Başkanım bura kamusal aynı düzlük, bakın burası hususi mahremimiz değil” yanıtını verdi. Yılmaz ise “Bura Tasrif ve Bütçe Komisyonu, kusura bakmayın” diyerek cazibe yasağı ısrarını sürdürdü. Paylan ise “Burası evimiz değil. Bura kamusal bire bir alan Sayın Komutan” dedi.

AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Paylan’a “Burada de sen çekicilik yaparken kimsenin sana engelleme ettiği yok ama onu çevirip benim konuşmamı çekmemelisin benden izin almadıktan sonradan” diye niteleyerek müdahale etti. HDP’li Paylan, “Çekiyorum” derken, Aydemir “Yapıyorsan şaibe ediyorsun sen” diye yanıt verdi. Paylan, “Niye şaibe edeyim?” diyerek sordu.

“İZİNSİZ ÇEKİYORSUNUZ YANİ”

AKP Manisa Milletvekili Garaz Aydemir ise Paylan’a şunları söyledi:

“Demincek, zer rüfeka, demokratlık ve özgürlük rastgele konuşmamızda dile getirdiğimiz hususlar. Deminden, benim özgürlüğüm nereye kadar? Arkadaşımın özgürlüğünü kısıtlama hakkım yok. Deminden özgürlük, demokratlık hakkını kullanarak Sayın Paylan diyor kim: ‘Benim el erki hakkımı, hürriyet hakkımı kullanıyorum’. Ama İbrahim Aydemir’i müsaadesiz çekiyorsunuz yani bu hürriyet söylemek mi? İbrahim Bey’in özgürlüğü, ‘Çekme’ diyor İbrahim Bey dahi.”

Share: