KEZ Komisyonu Başkanı’ndan Çin’le ilişkilerde hesaplı bağımlılıktan firar vurgusu

Avrupa Birliği (KEZ) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya örneğinden “öğüt aldıklarını” belirterek Çin ile ilişkilerde kaba özellik ve uygulayım bilimi kadar konularda konuşu bağımlılıktan sıyrılmak istediklerini söyledi.

Von der Leyen, Brüksel’de Temas üyesi ülkelerin liderlerini tıpkısı araya getiren iki günlük toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Çin ile ilişkiler konusunun içten tartışıldığını belirten von der Leyen, bu ülkeyle gerilimin arttığına şehadet ettiklerini dile getirdi.

Von der Leyen ülkeyi yöneten Al Partinin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresinde Büyüklük Başkanı Şi Cinping’in “iddialı rotasını” devam ettirme yönünde mesajlar verdiğini, Çin’in global etkisini ve Doğu Asya’de ferman kurma misyonunu sürdüreceğinin açıkça şekilde görüldüğünü ifade etti.

“Bu çerçevede Çin ile ilişkimiz karşı haddinden fazla mebzul stratejik ülfet gerçekleştirdik. Düpedüz bağımlılıklar bahis konusu olduğunda çok tedbirli olmalıyız. Dersimizi aldık.” diyen von der Leyen idmansız madde ve teknolojide bağımlılıktan ayrılmak istediklerinin altını çizdi.

Ukrayna’ya ayda 1,5 milyar avro destek ödeme hazırlığı

AB Komisyonu Başkanı, Ukrayna’ya finansal destek sağlamanın önemini işaret ederek daha önceki bu ülkeye yıl sonuna büyüklüğünde toplanmış 9 bilyon avroluk majör finansal desteği taksitler halinde vermeyi akseptans ettiklerini anımsattı.

SUTAŞ ve üye ülkelerin bu sene başından beri Ukrayna’ya toplanmış 19 milyar ekü destek verdiğini tabir fail von der Leyen, liderlerin Ukrayna’ya ati yıl sağlanacak desteğe odaklandıklarını anlattı.

Von der Leyen “Ukrayna’nın öngörülebilir ve dengeli dirimsel akışına erbap olması çokça heybetli.” diye niteleyerek konuştu.

Ukrayna’nın elden temel ihtiyaçlarını diremek amacıyla aylık 3-4 milyar avroya ihtiyacı olduğunu duyurduğunu işaret fail von der Leyen, bunun SUTAŞ, ESIR ve çeşitli finans kuruluşları aracılığıyla finanse edilmesi gerektiğini belirtti.

Von der Leyen, toplantıda, Ukrayna’ya maaş 1,5 bilyon avroluk kaynağın DENIZ marifetiyle akçalanmış edilmesinin ele alındığını aktardı.

Bunun gelecek sene Ukrayna’ya bütün 18 bilyon ekü bindi anlamına geldiğini dile getiren von der Leyen, böylelikle Ukrayna’nın dengeli ve öngörülebilir gelir akışına kavuşabileceğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı???????, bu konuda mücahede yapacaklarına dikkati çekerek “Maliye bakanlarını uygun mekanizmayı geliştirmekle görevlendirdik.” diye konuştu.

Ukrayna’nın baştan inşası üzere toptan ortaklarla faaliyet mesajı

Ukrayna’nın baştan inşası konusuna üstelik değinen von der Leyen “Bu büyük aynı fariza.” ifadesini kullandı.

Bu misyonun SU aracılığıyla biricik başına üstlenilmeyeceğini vurgulayan von der Leyen, global ortaklarla çalışacaklarını tabir etti.

Zirvenin karar bildirisinde dahi Ukrayna’nın yeniden inşası üstüne “DENIZ Konseyi, KEZ ve uluslararası yasalara makul şekilde dondurulmuş varlıkların Ukrayna’nın baştan inşasında kullanılması üstüne DENIZ Komisyonunu seçenekler sunmaya çağırma eder.” ifadesi düzlük aldı.

AB yaptırımları ve üçüncü ülkeler

Von der Leyen, ayrımsız Palikarya gazetecinin üçüncü ülkelerin Rusya’ya yönelik KEZ yaptırımlarının “etrafından dolanması” konusundaki görüşlerini sorması konusunda, bu konuda endişeli olduklarını söyledi.

Bu nedenle SUTAŞ’nin serencam müeyyide paketinde AKARSU mallarını üçüncü ülkeler üzerinden Rusya’ya gönderenlerin yaptırımlara karışma edilebilmesine imkan verdiklerini kaydeden von der Leyen, bu konuda tolerans gösterme niyetinde olmadıklarını belirtti.

Von der Leyen, yaptırımların takibi üzerine temsilci atayacaklarını, bu temsilciyi gözlemlerini aktarmak için üçüncü ülkelere gönderebileceklerini aktardı.

Share: