Kestane kabul etmek amacıyla Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye akın ettiler

Kestane almak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye akın ettiler

Ünü ülke geneline yayılan kestane amacıyla pazarlar kuruldu

ZONGULDAK – Alaplı köylülerince bahçelerden toplanarak, pazarda satışa sunulan ve ‘Alaplı kuzusu’ olarak tanıdık kestanenin ünü yurt geneline yayıldı. Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye mevrut kestaneciler, sabahı saat 4’dahi nöbet kenarında kurulan pazarda ekti pazarlıklar sonucu ürünleri satın alıyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin İtfaiyenin bulunduğu caddesine ‘Kestane Pazarı’nın kurulmasıyla ilçeye ‘Alaplı kuzusu’ denilen kestanenin ünü, mahdut geneline yayıldı. Alaplı- Yığılca dağlarında köylülerce kadınlar tarafından dağlardan toplanan kestaneler kat kenarında kurulan pazar yerinde satışa sunuluyor. Kestaneleri almak isteyenler, İstanbul ve Bursa illerinden geliyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu posta kenarında korkunç pazarlıklar yapılıyor. Türkiye’nin en iyi kestanesinin yetiştiği Alaplı’da bu sene fiyatlar 30-50 teklik beyninde değişiyor. Alaplı kestanesinin zarının tafsilatlı olduğunu belirten satıcılar, Bursa ve İzmir havza ürünlerden artık yeğleme edildiğini söyledi. Alaplı’dan mevki geneline, kestane sezonu olan Ilk Teşrin ve Teşrinisani aylarında kestane pazarında günde 5-7 ton bey yapıldığı belirtildi. Kestane pazara gece 04.00’dan itibaren kurulmaya başlıyor ve 9.00’a büyüklüğünde alıcılar pazardan eser alıyorlar.

İstanbul’dan Alaplı’ya kestane almaya mevrut Aydın Mufassal, “Bursa’dan İstanbul’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Alaplı’nın kestanesi bereketli, lezzetli, kabuğu mufassal kuzu kestanesi onun üzere bu kadar yolu geliyoruz ahzetmek üzere. Herkes bu bölgenin kestanesini yeğleme ediyor” diye konuştu.

Ankara’dan kestane almaya mevrut Necim Varaka ise “Burada tabii bir veriş oluşmuş. Alaplı, Türkiye’nin ‘kestane borsası’ haline mevrut. Kestanemiz de çokça nitelikli. Buraya bakıyoruz; Çankırı’dan, Ankara’dan, Bolu’dan, değişik illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup kesim yapıyorlar. Sayı Farkı seçkin muamele kurulduğunda 5-7 ton arasında kestane satıldığına bakarak sakil aynı muamele. Cümle Alaplı’nın kestanesini yeğleme ediyor. buranın kestanenin lezzeti haddinden fazla güzel. Tıpkısı zamanda kavrulduğunda kabuğundan haddinden fazla bayağı çıktığı amacıyla yeğleme ediliyor. Bundan dolayı tığ buna kuzu kestanesi diyoruz” diye konuştu.

Share: