Amik Ovası’nda hasadı süren pamuktan faziletli rekolte beklentisi

Fazlalaşan topraklara cemaat Amik Ovası’nda hasadına başlanan pamukta bu yıl 240 bin ton rekolte hedefleniyor.

Bu yıl verimi ve kalitesi faziletkâr oranda mütezayit iğ, üreticisinin yüzünü güldürdü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine, Türkiye’da pamuk üretiminin yüzdelik 88’inin Şanlıurfa, Diyarbakır, Işıklı, Hatay, Adana ve İzmir’bile gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’dahi cehre üretiminde Hatay’ın yüzdelik 10’luk ayrımsız paya eş olduğunu nâkil Çolakoğlu, bu sene iklim şartlarının ergonomik gitmesinin pamuktaki verimi birlikte artırdığını belirtti.

Çolakoğlu, iğ üretiminin bundan sonra Amik Ovası’nda toprakları bulunan Kırıkhan, Hassa, Kıran, Reyhanlı, Kumlu, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yapıldığını dile getirdi.

“İklim şartlarının iyi gitmesi verimi birlikte artırdı”

Ülkenin ciddi ürünlerinden pamuğun hasadının devam ettiğini vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

“İlimizdeki cehre bu yıl çok verimli. 2021’de 389 bin dekar alanda 200 bin titrem tıpkı cehre üretimimiz vardı. Bu yıl 240 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Buradan da beklediğimiz rekolte 240 bin titrem civarındadır. Pamuğun bu sene verimi haddinden fazla ongun. İklim şartlarının gani gitmesi verimi de artırırdı. Bu birlikte çiftçimizin yüzünü güldürüyor.”

Çolakoğlu, Hatay’bile cehre hasadının yüzdelik 80’inin makinelerle, geri kalanının ise elle hasat edildiğini dile getirdi.

Pamuğun elan sonraları toprak genelindeki 76 çırçır fabrikasına gönderildiğini aktaran Çolakoğlu, üreticinin pamukları çıktı ip fabrikalarına sattığını söyledi.

Defne Kültür Odası Başkanı ve ayrımsız zamanda cehre üreticisi Sedat Duran birlikte tahminî 1000 dönüme pamuk ekimi yaptığını belirtti.

Bu sene pamuğun verimliliği ve kalitesi açısından sabık sezona göre henüz gür ayrımsız ahit geçirdiklerini anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Geçen yıl pamukta dönümüne 500-550 kilogram ortada mahsul alıyorduk. Bu yıl 600-650 kilogramları bulmasını bekliyoruz. Sezonluk adına yağmurların eskiden yağması ve çekicilik sıcaklıklarının üstelik iyi gitmesinden periferi verimde kısaca yüzde 15 artış sağladık.”Share: