“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye vurdumduymaz döndü

Yaralı halde kâin ve Ankara Üniversitesi Çandır Hayvanları Otama Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 kamer sonra Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, nesli tehlike altında olan türlerin korunması üzere selen toplama çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’bile uygun habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler ziyaret edilerek, yaklaşık 80’e yakın yuva bulundu. Yuvalardaki uygun yavrulara peyk vericili izleme cihazları takıldı. 2017’den bu yana maşa takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede makul habitatlardaki dağılımları ve yavru bireylerin kendilerine yıpranmamış makul hayat alanları arama davranışları adese altına makbuz.

Bu çalışmalarla, yaralanan yahut apışık sakıt bireylerin tedavilerinin ardından doğada hayatta kalma muvaffakiyet oranlarının araştırılması de amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Çorlu halde bulunarak Ankara Üniversitesi Aşılanmamış Hayvanları Tedavi Birimine getirilen tüvana şah kartal birlikte 6 maaş tedavinin arkası sıra peyk vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan dinç şah kartal aceleci şekilde doğuya doğru yol almaya başladı. Bu tam şah kartal amacıyla Bakanlığın ilişik birimlerince sosyal medya üzerinden bir beniâdem kampanyası başlatıldı. Sonunda şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, tahminî aynı haftada Rusya’nın Dağıstan Mahalle Muhtarı Bölgesi’ne kafile etti. Bu bölgeye geçtikten sonra kartaldan çevir sinyali alınamadı. Tüvana kartal, kısaca 5 ay sonra, benzeri sabık sene olduğu kabilinden kışı buyurmak amacıyla tekrar Türkiye topraklarına geldi. Serencam aynı haftadır Çankırı civarında kâin şah kartal, bu kafile hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun henüz evvel bilinenin aksine yatay aynı kafile hareketi yaptığını gösterdi.

Geri çevrim hareketi seçkin hangi büyüklüğünde denizin üstünden geçiyor kabil görünse bile bunun fen sıklığından kaynaklanan ayrımsız genişlik olduğu gözlendi. Kuşun bire bir eski verisiyle Çankırı’daki verisi ortada başka tıpkı dideban kaydedilmediğinden harita üstünde kuşun denizin üstünden geçiyormuş üzere verdiği görüntünün aldatıcı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak eski hayat alanlarına mankafa döndüğü hesap pusulası ediliyor.

10 yılda 260 karışık hayvanına GPS vericili toht takıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ülke genelindeki yaban hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Son 10 yılda 24 türden 260 aşılanmamış hayvanına GPS vericili tasma takılarak, bunların hayat döngüleri adese altına alındı.

Share: