Çankırı ruzname haberi: Rahman: “(Putin’e) Mutedil Asya ülkelerine yönelik Sovyetler gibi politika izlenmemesini istiyoruz”

Tacikistan Cumhur Reisi İmamali Rahman, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’den, Ölçülü Asya ülkelerine bozuk Sovyetler Birliği kabil davranılmamasını istedi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Ölçülü Asya-Rusya Zirvesi’nin vabeste bölümüne ilişkin toplumsal medyada yayılan görüntülere göre, Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’e seslendi.

Konuşmasında, Rusya ile ilişkilerin kıymet olmadığından şikayet fail Rahman, “Sovyetler Birliği’nin dağılmasına sizinle birlikte şahit olduk. Alelade cumhuriyetlere, âdeta milletlere – benzeri aktüel kabil – dikkat edilmediğini gördük. Anane ve görenekler dikkate alınmadı. Kalkınmaya bindi verilmedi.” dedi.

Putin ile geçmiş yaptıkları görüşmede, gelişigüzel yıl Rusya’ya revan iki milyon Tacik göçmenden bahsettiklerini anımsatan Rahman, Taciklerin Rusya’ya çabucak gelişim için değil, eğitim bilimi ve tedavi üzere dahi gittiğini ve gelişigüzel sene Rusya’ya revan Tacik vatandaşların hep sayısının 2 milyonu geçtiğini vurguladı.

Rusya’nın, kendisini ilişik besin sektöründe Mutedil Asya ile ticaretini geliştirdiğini fakat bu konuda ortaklarına değer davranmadığını istikbal süren Rahman, “Nedense Tacikistan’da planlı ‘şanssız’ bire bir foruma Rusya’dan hiç olmazsa bakan düzeyinde ortaklık olması için Dışişleri Bakanlığına talimat verdim, antrparantez sizinle konuştum ama bulunmayan, bakan yardımcısı düzeyinde katılma oldu. İşte (Rusya’nın) ciddi ortağı olan Tacikistan, bunu mu türe ediyor? Tığ bunu yapmıyoruz, değil mi?” ifadelerini kullandı.

Rahman, Tacikistan halkının adetçe şişman olmadığına, kendilerinin 100-200 milyonluk tıpkı millet olmadığına belen ederek, “Amma bizim öz tarihimiz, kültürümüz ve insanlarımız var. Içtinap Etmek ahzetmek istiyoruz. Tığ çöllük (devlet) değiliz. Maden kaynakları itibarıyla ensesi kalın ülkeyiz. Esas stratejik ortağımız olan Rusya’nın menfaatlerine her zaman tevakki etmek duyduk. Biz de gocunmak gösterilmesini, başka ülkeler üzere denk davranılmasını istiyoruz. Haddinden Fazla mal harcamaya ister bulunmayan.” dedi.

Toplantının aile sahibi Kazakistan Reisicumhur Teşrinisani Kardeş Tokayev, Tacik meslektaşının sözlerini keserek, konuşmasını sonuçlandırmasını istedi. Bunun konusunda Putin’e dönen Rahman, “Vladimir Vladimiroviç, sizden Mutedil Asya ülkelerine yönelik bozuk Sovyetler Birliği kabil siyasa izlenmemesini istiyoruz. Her ülkenin kendine has sorunları, meseleleri, gelenek ve görenekleri var. Kızıl benzeri yolu nail olmak ve temas ülkeyle değişik harıldamak gerekiyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Share: