İstanbul-Hatay seferini işleyen THY uçağı baş aşağı yaptığı tam lastiği patladı

Sosyal medya hesabından izah yapan THY Matbuat Müşaviri Yahya Yüksek, İstanbul-Sahn seferini eden bir uçağın baş aşağı sırasında lastiğinin patladığını duyurdu.

“YOLCULARIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ”

Faik’ün açıklamasında “TK2256 sefer az İstanbul (IST) – Hatay (HTY) seferinde uçağımızın baş aşağı sırasında lastiği patlamıştır. Bu patlamaya mecbur kendisine uçağın iniş takımlarından birinde baş döndürücü ısınma meydana mevrut ve itfaiye ekipleri baş aşağı sonrası duruma aceleci şekilde engelleme ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz emin şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Esenlik durumlarında bir sevgili yoktur. Kamuoyuna nazikâne duyurulur.” ifadeleri saha aldı.

NOTAM YAYINLANDI

Uçakta 104+1 yaya ile 2 kokpit, 4 kabine personeli bulunuyordu. TC-JVN kuyruk kodlu Boeing 737-800 soy uçağın pistten alınma çalışmaları ise sürüyor. Bu nedenle Hatay kategorik 07 Ekim 00:00’a büyüklüğünde notam* yayınlandı.

NOTAM, havacıları uçuş ve düz emniyetini etkileyebilecek gâh mefret durumlardan ifham etmek üzere yayımlanan bildiri adına tanımlanıyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, İstanbul-Hatay seferi boşaltmak için saat 02: 50 sıralarında İstanbul’dan kalkış eden Türk Çekicilik Yollarına ilişik TK 2256 isimli uçağın saat 03: 11’de Hatay Havalimanındaki 04 pistine inişi esnasında tekerleri patlayıp alev aldığı belirtildi.

PİST 24 SAAT UÇUŞA KAPATILDI

Açıklamada, “Yapılan incelemeler neticesinde, bahse bahis uçağın, pistin başından itibaren tahminî adına 2000b metresinde beden bütünlüğü bozulmadan durduğu ve pilotun olayı cihannüma ve Apron Birimi Arff Şefliğine anons etmesi üstüne Arff Birimi ve gayrı memur birimler olaya 35 saniyede engelleme ettiği belirleme edilmiştir. Uçakta mevcut 105 muvakkat ve 6 kabin personeli sorunsuz kendisine uçaktan boşaltma edilmiştir. Akabinde Arff Birimi soğutma işlemini muhtemelen tıpkı süre devam etmiş olup, şuan uçağın kaza katliam mahallinden tahliyesi planlanmaktadır. Yaşanan bu olaydan ekolojik ortam havalimanımızın pisti 24 saat süreyle notamlanarak pervaz trafiğine kapatılmış olup, pistin tekrardan pervaz trafiğine açılması amacıyla çalışmalar ilişkin birimlerce dakikasında bitmeme etmektedir” denildi.

Share: