İki lise öğrencisi Türkiye’de aynı ilki başardı

İki lise öğrencisi Türkiye’da tıpkı ilki başardı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşmasından etkilenen iki lise öğrencisi Türkiye’nin evvel özgün blokzincirini oluşturmayı başardı

SİVAS – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın benzeri konuşmasından etkilenen iki ortaöğretim öğrencisi Türkiye’nin geçmiş özgün blokzincirini oluşturmayı başardı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Vukuf ve Bilişim Teknolojileri Başkanlığı marifetiyle İstanbul Üniversitesi’nde planlı ‘Blokzincir İstanbul’ isimli programda yaptığı konuşmada gençlere çağrıda bulunarak onları saklı yazı kumarından uzak kalarak blokzincir teknolojileri üretmeye çağırma etmişti.

Erdoğan’ın bu konuşmasından etkilenen Sivas Cumhuriyet Rum Lisesi 12. Derslik öğrencileri Saygınlık Atakan Ulusoy ve Asuman Boğanak Yılmayan blokzincir sağlamak üzere kolları sıvadı. İki mektepli bugüne kadar bu alanda işlenmiş hiçbir çalışmaya mecbur olmadan Türkiye’nin önceki domestik ve milli blokzincirini oluşturmayı başardı. Savunma sanayisinde kim yazılımlarda kullanılabilecek bu blokzincirin kırılması gibi sıfır ayrımsız siber kalkan olduğu düşünülüyor. İnternet üzerinden bilim aktarımında bugüne kadar on paralık tanınmayan, yıpranmamış aynı düzenlilik kalkanı olan bu projenin mimarı iki gencin çalışması Türkiye’birlikte bu alanla ilişkili bir nice kocaman kurumun dikkatini çekti. Enformatik ve Vukuf Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi projeye destek verirken Sivas Haber ve Teknoloji Üniversitesinde gençlere ayrımsız tezahürat laboratuvar tahsis ederek projeye bindi verdi. Öz Saygı Atakan Ulusoy ve Asuman Bora Yılmayan isimli lise öğrencileri çalışmalarını büyük tıpkısı mahremiyet içerisinde bu laboratuvarda sürdürüyor.

“Öğrencilerimizin başarısı bizi heyecanlandırdı”

Sivas Cumhuriyet Altını Anadolu Lisesi okul müdürü Bülent Endişe yaptığı açıklamada, öğrencilerinin başarısının herkesi heyecanlandırdığını belirterek, “Öğrencilerimizin bu başarısı hepimizi hem heyecanlandırıyor hem da gururlandırıyor. İdare olarak, öğretmenler adına öğrencilerimizin bu başarısından sonuç paye memnunuz. Onların henüz kudretli olması üzere, daha yeni başarılara imza atabilmeleri için herhangi bir ant yanlarındayız ve destekliyoruz. Günümüzde internet güvenliği, tehlikesiz benzeri şekilde internette marifet aktarımı bildirme kebir problemlerden tıpkı tanesi. Öğrencilerimizin bu konuda Türkiye’bile önceki diyebileceğimiz çokça kebir benzeri başarıya imza atmış olmaları okulumuz hesabına, şehrimiz hesabına, ülkemiz yerine sonuç paye mefret bire bir evolüsyon kendisine değerlendiriyoruz. Öğrencilerimizle çekicilik duyuyoruz ve ayrıksı öğrencilerimize birlikte benzer olacağını düşüyoruz. Onlara başarılar diliyorum.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızdan etkilendik

Gök Bora Yılmaz, herhangi bir şeyin Cumhurbaşkanının konuşmasını dinlemeleri ile başladığını rapor ederek, “Projemiz, Türkiye üstünde yerel ve milli ayrımsız blokzinciri zir yapısı geliştirilmesi konusunda toplandığımız 11 şahsiyet geliştirici takım ve tıpkı yapay zeka desteği ile geliştirildi. Türkiye genelindeki 11 geliştirici arkadaşla bu arada Türkiye’da domestik ve milli blokzinciri yetiştirmek üzere bu projenin başlangıcını yaptık ve geliştirme sürecini devam ettirdik. Geliştirdiğimiz madun yapı şu anda Türkiye üstünde BETA sürümü eksiksiz geçmiş blokzinciri zir yapısı diyebiliriz. Cumhurbaşkanımız yoluyla blokzinciri İstanbul programında yaptığı konuşmada ‘ Gençlerin kripto projelerinden çok blokzinciri zir yapılarına yönelmeliler’ tarzında tıpkısı açıklamada bulundu. Bu izah doğrultusunda bizler geliştirdiğimiz BETA sürümündeki blokzincir projesini Türkiye’bile ki avangart amme çalım kuruluşları, defans sanayinin teknolojik ast yapılarını geliştiren kurumlara sunumunu gerçekleştirdik. BİLGEM (Bilişim ve Hikmet Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) blokzinciri Araştırı zıkkım üzerinden desteklenmeye başlanacaktır. Projemiz Sivas üzerinde hem Cumhuriyet Altını Teknokent hem birlikte Sivas Veri ve Uygulayım Bilimi Üniversitesinde şov laboratuvar kurulumlarıyla desteklenmesi devam etmektedir. Geliştirdiğimiz madun bina Türkiye’dahi geliştirilen önce BETA sürümüne sahip blokzinciri alt yapısına sahip olması sebebiyle, Türkiye üzerinde yoğun bire bir kullanma yelpazesine sahiptir. Bizler geliştirdiğimiz teknolojiyle Türkiye’nin Blokzinciri konusunda mahdut dışına sınırlanmış olduğu ihtiyacı sunma bağan maliyetle ve sunu hızlı şekilde sağlayabiliriz ve ast yapımızı tıpkı an önce kamu gelgel ve kuruluşlarında yaygınlaştırmaya müteveccih icraat yapmayı planlıyoruz.” Dedi.

“Marifet güvenliğimiz kırılamayacak”

Değer Atakan Ulusoy, iki yıldır projelerinin üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Ego etraflı süredir yazılım geliştirmeyle uğraşıyorum ve son zamanlarda bile blokzinciri teknolojisinin civar plana çıkmasıyla birlikte, arkadaşımla gelişigüzel blokzinciri geliştirme çalışmalarına başladık. Bu doğrultuda Türkiye’üstelik geçmiş ve bir tane ibdai blokzinciri çalışmasını şu anda gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Özellikle faziletli atiklik optimizasyonu, en erdemli seviyede güvenlik ve tescil mekanizmaları kabil bir nice imkan sağlıyoruz. Bu imkanlar ile gelişigüzel kamu hava ve kuruluşlarında ve askeri teknolojilerinde birçok beceri avantaja cemaat oluyoruz ve verilerin güvenliği alelhusus da Türkiye’da kalması nazik anlamda tamam oluyor. Gösterişsiz aynı şekilde başladığımız bu çalışmaya henüz sonrasında Türkiye üzerinden bir nice arkadaşımızın katılımlarıyla elan ati aynı aşamaya taşındı. 2 yılı aşkın süredir bu arada çalıştığımız içre şu dakika geldiğimiz noktada kısaca 200 bini aşkın yazılıp silinen kod 260-290 vahit testi kadar özellikle büyük rakamlara nail durumdayız. Bu seviyede bulunan benzeri yazılımı da değme tür yerde kullanıma hazır halde tutuyoruz. Özellikle günümüz genel ağ sistemlerinde, internetin geçmiş doğuşundaki amacından uzaklaşması yani merkezi sunuculara odaklanması cihetiyle bire bir sav ortaya çıkmıştı. Yani merkezi sunucular verilerin güvenliğini üzerinde toplayıp bir anda verileri işliyordu. blokzinciri teknolojisiyle gelişigüzel bu sorunu tamamen çözebilen marifet kaybı mekanizması ortaya çıkıyor ve bu olayı gördükten bilahare çalışmalarımızı başlattık.” Şeklinde konuştu.

Share: