Erken filizlenen buğday tohumları kışı bahara çevirdi

Erken filizlenen buğday tohumları kışı bahara çevirdi

Sivas Tarım Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Böyle giderse gine balaban tıpkısı rekolteye ve kaliteye koşacağız”

SİVAS Sivas Tarım Odası Başkanı Hacı Çetindağ, er filizlenen buğday tohumlarının gelecek zaman rekolte ve kalitenin yüksek olacağının habercisi olduğunu söyledi.

Sivas’ta ekim ayında toprakla buluşturulan buğday tohumları üzerlerine kar düşmeden filizlendi. Yeşeren buğday tarlaları Şita mevsiminde İlkbahar’ı aratmayan görüntüler oluşturdu. Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, geçtiğimiz yıl Sivas’ta buğday üretiminde rekor yaşandığını hatırlatarak, önümüzdeki sezonda faziletkâr rekolte ve nitelik beklediklerini söyledi. Çetindağ, “Dünyada kim azık sıkıntılarından âlem buğdayın hangi kadar değerli olduğunu ülkemiz görmüş oldu. Bu anlamda Sivas 2022 yılını komple kırcı geçirdi. Buğday verimimiz sunma faziletkâr seviyeye bundan sonra. Hasattan sonraları devletimiz buğdaya acun piyasaları üstünde kıymet vererek çiftçilerimize mükemmel mal kazandırdı. Ego bundan ufuk özellikle Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sivas’ta ekim ayında 2023 yılına hazırlık yapılarak tohumlarımız ekildi. Konusunda çokça güzel benzeri yağmur yağışı oldu ve buğdaylarımız yeşerdi. Şu dakika kim görünümüyle önümüzde kim sezona kadar hakeza giderse yeniden balaban bire bir rekolteye ve kaliteye koşacağız. Sivas’ta buğday konusunda hem hasat sonrası hem de ekim sonrasında tek sıkıntımız olmadı. Yağışların bolluğundan kaynaklı proses evire çevire bitmeme ediyor. Bundan ufuk çok memnunuz. 2023 yılında ülkemizi dışarıya eksikli etmemek için sakır sakır çalışıyoruz. Böyle devam ederse önümüzde kim sene geçtiğimiz sezondan elan nazik ayrımsız rekolte olacağını şimdiden söylemiş olayım.” dedi.

Bu sene nişane ambarlara sığmadı

Sivas’ta bu mevsim 800 bin tonluk buğday üretimiyle tarihi tıpkı rekor kırmıştı. Elde edilen eser silo ve ambarlara sağmayınca toprağa gömülmüştü. Çetindağ, tek tanenin dahi hasar görmeden korunduğunu belirtip, “Sivas’ta Cumhuriyet tarihinin yer büyük rekoltesine ulaşmamızın ardından Yerey Mahsulleri Ofisiçitçilerimizden buğdayını aldı. Bunun yanında bir nice çiftçimiz yüklü miktarlarda nukut kazandı. Alınan buğdaylar silolara sığmadığı üzere toprak altına depolandı. Bahar aylarına büyüklüğünde bu arazi altında kim buğdaylar un fabrikalarına, makarna fabrikalarına devredilecek. Buda endüstri ve hareket adamlarımıza, tüketicilerimize şişman katkısı olmaya bitmeme edecek. Şurası belirteyim bizim tek buğdayımız hasar göremeden tüketicilerimizin soflarına ulaşması üzere canla başla çalışacağız.” Şeklinde konuştu.

Share: