Icra Vekili Kirişci: Şeker Hastalığı pancarı gurur fiyatı, ton başına 1400 TL olacak

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda “Bu yılki şeker hastalığı pancarı kurum fiyatını, ton başına 1400 TL olarak açıklıyoruz; hoş, iyi olsun. Antrparantez çükündür üretim kotasını mütemmim üreticilere titrem başına 50 TL kota ikmal primi de ilave verilecek. Sonunda şeker hastalığı pancarı gelgel fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, mütenevvi programlara süzülmek üzere icra vekili yardımcıları Nihat Pakdil ve İbrahim Yumaklı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç, Hayvancılık Genel Müdürü Salih Polat ile Kars’a geldi. Valiliği görüşme edip, haysiyet defterini imzalayan Kirişci, Vali ve Belediye Komutan Vekili Türker Garip ile görüştü. Kirişci, elan bilahare el protokolüyle basına merbut toplantı yaptı. Valiliğin ardından Şeker Fabrikası’na geçen Kirişci ve beraberindekiler, pancar çekicilik kampanyasına katıldı. Çiftçilerle kardeş kardeş fail Nazır Kirişci, bu yılki şeker pancarı hava fiyatının ton başına 1400 TL olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Önemli ayrımsız kısım olan tarımı pekitmek, bir zamanda üreticilerimizin emeklerini siper üzerine akıbet paye kararlıyız. Bu iki hususu birbirinin koşulu kendisine görüyor, tarım politikamızı gıda bağımsızlığını ve insanı merkezine düzlük aynı tatlılıkla şekillendirmeye bitmeme ediyoruz. Global ekonomide ortaya çıkan belirsizlik ve riskler zımnında şeker üretiminin önemli önemi zaman henüz de artmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizi kıvançlı edecek rastgele fedakarlığı ve çalışmayı el birliğiyle yapacağımıza içtenlikle inanıyorum. Lüzum hür teşebbüs gerekse kamu işletmelerimiz bu konuda aklıselim yaklaşım ortamında katiyetle olacaktır. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde değme zaman olduğu gibi üreticimizin birlikte durmaya devam edecektir. Yaptığımız tarımsal desteklemelerde olduğu kadar emeğin hakkını koruyacak uygulamalarımızla dahi bundan ödün verememe üzerine kararlı olduğumuzu yorumlamak istiyorum. Üretmeden bu ülkenin bolluk ülkesi olması, gelişmesi, eksantrik cins kabil değildir. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerimize birlikte tekrar bu tatlılıkla bindi vermeye bitmeme edeceğiz. 1 titrem şeker pancarı baz gurur fiyatı, 2021 yılı ürünü amacıyla bildiğiniz kabil 420 TL kendisine belirlenmiştir. Ancak global boyutta enerji ve girdi maliyetlerinde yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı çükündür temel alımı fiyatına temas ton amacıyla arttırma 15 TL prim destekleme ödemesi yaptık. Böylelikle pancar üreticilerimize yaklaşık 100 milyon TL bindi sağlamış olduk. 2022 yılı zaman alımları amacıyla da küsurat girdi maliyetlerine ve pahalılığa cebin çiftçilerimizi arkalamak hesabına lazım çalışmaları bugün bakımından tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker hastalığı pancarı hava fiyatını, ton başına 1400 TL adına açıklıyoruz. Güzel, iyi olsun. Ayrıca çükündür üretim kotasını tümleç üreticilere, titrem başına 50 TL kota bütünleme primi bile arttırma kendisine verilecektir. Böylece şeker hastalığı pancarı hava fiyatı, yüzdelik 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur. Uz olsun.”Konuşmanın arkası sıra Vekil Kirişci, kampanyayı başlattı ve önceki çükündür alımını dahi kendisi yaptı.

Share: