IBM, Rus çalışanlarını işten çıkarıyor

Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmemesinden ardından bir nice Avrupa ve BENDE merkezli firma, Rusya’ya alın yaptırımlarda bulunmaya bitmeme ediyor. Apple ve Google dahil bir nice uygulayım bilimi devinin bile katıldığı bu yaptırımlara IBM de katıldı. Dünyanın arz balaban enformatik teknolojisi şirketi IBM bütün işgücünü işten çıkarmaya değişmeyen verdi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’mağara Rusya’daki operasyonlarını “tınlamalı” bir şekilde durdurmaya başlayacağını duyurdu.

Firma, mart ayında Rusya’daki operasyonlarını durdurmuştu fakat çalışanlarına ifa yapmaya devam ediyordu. Fakat ESIR’nin Rusya bankalarına uyguladığı yaptırımlar nedeni ile firmanın çalışanlarının maaşlarını ödemesi zorlaştı ve firma tamam işgücünü işten çıkarmaya karar verdi.

Krishna, Rusya’daki çalışanlarının tek suçunun olmadığını ve umum bu süreçte kilolu ruhsal gerilim ve müphemlik işe daim olmak zorunda kaldıklarını belirtti. IBM, çalışanlarını işten çıkaracak olsa dahi bu süreçte onların yanında olacağını ve süreci kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

IBM, Rusya’daki operasyonların durdurulmasının şirketin umumi operasyonlarını etkilemeyeceğini belirtmişti. IBM’mağara 2021 yılındaki gelirlerinin yalnızca %0.5’i Rusya marifetiyle müktesep. Bu nedenle Rusya’dan çekilmesi IBM’bereketli etkilemeyeceği öngörülüyor.

Yaptırımlar Rusya’nın gelirlerini artırdı

 

Rusya, buğday ihracatına makbul vergiyi yükseltiyor

 

Rusya’dan, 61 ESIR’liye müeyyide kararı

 

Share: