Nesiç sektörü resesyonu hissetmeye başladı

Türkiye’nin dış satım merkezlerinden Denizli, Avrupa’dahi yaşanan resesyondan etkilenmeye başladı. Denizli Uran Odası (DSO) divan toplantısında sakinlik konusu ele alınırken, özellikle tekstil sektöründe talep düşüklüğü yaşandığı dile getirildi.

DSO’nun Temmuz kocaoğlan Bayağı Sedir Toplantısı, Mehmet Tosunoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Rusya ile AKARSU ülkeleri arasındaki doğalgaz sorununa ve Almanya’daki resesyona değindi. Avrupa’nın, Rusya-Ukrayna savaşından anlayış edilenden henüz aşkın etkilendiğine ve daha sert yavaşlamaya doğru gittiğine dikkat çeken Keçeci, “Rusya’nın enerji akışını kesme tehdidi, SU’yi konuşu kendisine zora soktu ve Almanya yoğun ayrımsız durgunluk ile yüz yüze geldi. Enerji fiyatlarının yüksekliği ve doğal gaz kıtlığı tehdidi ekonomiyi zorluyor. Efdal enflasyonun getirdiği yükler, yaklaşan erke krizi ve tedarik zinciri sorunları sanayiciyi hırçın etkiliyor. İhracatımızın yüzde 60’ını Avrupa’evet yaptığımızı düşünürsek, Denizli’deki firmalarımızın bu durgunluktan etkilenmeleri bahis konusu” dedi.

“Gerekli tedbirleri almalıyız”

Müjdat Keçeci, sonuç günlerde hele tekstil sektörü temsilcilerinin Avrupa’daki resesyonun sektörde talep düşüklüğüne neden olduğunu dile getirdiğine ilgi çekerek, “Bu durumun gayrı sektörleri de etkilemesi ihtimalini ayn uğrunda bulundurarak, lazım tedbirlerimizi almayız” dedi. İhracat şehri kendisine, firmaların çok tetik olması gerektiğinin altını çizen Keçeci, parite etkisinin dahi bitmeme edeceğini, bunun yanında Türkiye ihracatında biberli tıpkısı düşüş beklemediğini fakat ihracat artış hızında düşüş olabileceğini vurguladı.

İş dünyası yılın ikinci yarısı üzere karmakarışık

Denizli Yapı ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Kutsal Başkaya, Avrupa’da mütezayit koronavirüs vakaları ve resesyon tehlikesi dolayısıyla siparişlerin azalma trendine girdiğini söyledi. Dünya’dan Osman Nuri Boyacı imzasıyla kayran düz habere bakarak Başkaya, “Durgunluk ve Avrupa’bile koronavirüs pandemisinin arttığını görüyoruz. Yaşanan rahatsızlık bizi çok etkiliyor. Talepler azalmaya başladı. Rakiplerimiz Pakistan, Hindistan yine devreye girdi. Bizler amacıyla yılın köylü kalanı el geçecek. Güdük termin Türkiye üzere önemli tıpkısı üstünlük. Bu süreci fuarlara katılıp, gelişmemiş temrinli siparişlerle atlatabiliriz” dedi.

“Bu yazı ve sonbaharı elbette geçireceğimiz heybetli”

Babadağlı Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Şeref Arpacı ise, Türkiye’nin ihracatının şişman kısmını Avrupa’evet yaptığına dikkat çekerek, “Rusya-Ukrayna savaşından Avrupa çokça etkileniyor. Çokça sarp yaşıyorlar. Bu birlikte bizim pazarımızı doğrudan etkiliyor. Resesyon tehlikesinin ayak sesleri geliyordu ve beklemedeydik. Artık pir akarsu yüzüne imdi. Bu alfabe ve sonbaharı şüphesiz geçireceğimiz makro. Umudumuz Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi. Konuşu açıdan baktığımızda işler bizim amacıyla olumlu gitmiyor. Avrupa’daki durgunluk bizi çokça etkileyecek” şeklinde konuştu.

Dokuma sektörü hissetmeye başladı

Denizli Endüstri Odası Komutan Yardımcısı ve Aslıteks Umumi Müdürü Sağlıklı Kasapoğlu, nesiç sektörünün resesyonu hissetmeye başladığını söyledi. Kasapoğlu, “Avrupa tıpkısı resesyona girmiş durumda. Türk tekstilcisi bunu çok hızlı aynı şekilde hissetmeye başladı. Elan önceki yükselen hammadde ve enerji fiyatları vardı. Hammaddede ayrımsız gevşeme olsa da hala dokuma amacıyla print bire bir dönemden geçiyoruz. Öngöremez, adisyon edemez, gestalt alamaz durumdayız. Hem globaldeki hem bile Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar bizleri değişmeyen almakta zorluyor” dedi.

Türk tekstili New York’ta görücüye çıktı

 

Dokuma sektöründen rekor ihracat

 

Share: