HÜRJET’te büyük evolüsyon

HÜRJET’te yetişkin gelişme

Türk Havacılık Gök Sanayii, HÜRJET’in yakıt sistemlerini test edeceği tesisi açtı

ANKARA – Türk Havacılık ve Feza Sanayii, HÜRJET’in mahrukat sistemlerinin testlerini gerçekleştirmek amacıyla yerel ve milli imkanlarla tasarlanan imtihan tesisini kurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen havacılık ve savunma projelerinde cümle bağımsız savunma sanayii ekosisteminin gelişimine yardım sunacak kullanılmamış kabiliyetler kazandırılmaya bitmeme ediliyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, HÜRJET’in mahrukat sistemlerinin testlerini akdetmek üzere test tesisi kurdu. Şirket, bu tesislerden elde edeceği veriler neticesinde platformların dizayn iyileştirmelerine de ulama sağlayacak. Devir ve mali açıdan yarar sağlayacak olan üretim ile şirkete hava aracı mahrukat sistemleri testi kabiliyetini kazandıran Türk Havacılık ve Gök Sanayii, alanında dünyanın mahdut tesislerinden birini birlikte domestik ve milli imkanlarla geliştirmiş oldu. HÜRJET’in fariza ömrü süresince devrede kalacak olan bu tesisten edinilen tecrübe ile Milli Savaşçı Tayyare’ın de mahrukat sistemlerinin testlerinin gerçekleşeceği yıpranmamış bire bir tesisi daha bina etmek amacıyla çalışmalar üstelik başladı.

Türk Havacılık ve Feza Sanayii, 50’inci yapılış sene dönümünde 18 Mart 2023 tarihinde âlem ile buluşturacağı HÜRJET tepkili uçak eğitim bilimi uçağı amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. Gövde montajının devam ettiği HÜRJET projesinde elan önceki etken yüzeylerin testlerini gerçekleştireceği Çipo Kuş Sınav Tesisi’ni ve HÜRJET 270 Mühendislik Simülatörü’nü kuran müşareket, HÜRJET’in yakıt sistemlerinin test edileceği kullanılmamış tıpkı tesisi henüz şirkete kazandırmış oldu.

Tesise ilgilendiren açıklamada kâin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Umumi Müdürü Prof. Dr. Ana Kotil, “Ülkemizin havacılık alanında gerekseme duyduğu platformları kazandırırken, imtihan kabiliyetlerinin de geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik yatırımlarımıza birlikte bitmeme ediyoruz. Kullanılmamış hizmete aldığımız HÜRJET Mahrukat Sistemleri Imtihan Tesisimiz ile alay malay ülkemizde evvel, dünyada bu alandaki sayılı tesislerden birini kazandırmış olduk. Buradan edinilecek tecrübeler neticesinde Milli Savaşçı Uçak amacıyla üstelik benzer bire bir tesisi kazandırmak için çalışmalara başladık. Emeği geçen iş arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Share: