Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, göz sağlığı problemi dallı güllü çocukların ders çalışırken, kitap okurken daim zorlandığını, bu durumun çocukta okula adaptasyonunda sevgili yaşattığını ve gönülsüzlük oluşturduğunu bildirdi.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer sunulan Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzde 80’inin rüyet yetisi ile sağlandığını, ayn sağlığı sorunları ateş parçası çocukların kıraat, çeper, çizim ve ödev ika kadar akademik aktivitelerde göz sorunu olmayan çocuklara bakarak çıktı zorlandığını kaydetti.

Akademik namına yaşıtlarından geri kalır

Karaman, göz hastalıklarının çocuğun geleceğini etkileyebileceğini aktararak, “Göz sağlığı problemi etkili ayrıntılar sıklıkla saksı ağrısı, gözlerde yanma, kaşıntı ve yaşarma üzere şikayetler bildirirler. Bu çocuklarda gözleri ezcümle bakma, gözleri sürtünme, tahtaya daha yakından nezaret ihtiyacı, mektup okurken satır yitirme yahut parmakla izlem etme da kalın görülür. Ibret işlemek, tezkere intikal etmek ve okula müracaat etmek zorlayıcı aynı hal aldığından çocukta isteksizlik görülür. Akademik başarısı yaşıtlarına bakarak geride kalır.” ifadelerini kullandı.

Miyobun alelumum 6-9 yaşında belirti verdiğini, yetişkinlik çağına büyüklüğünde artma gösterebildiğini tamlayan Karaman, şunları kaydetti:

“Miyopi gelişiminden korunmanın yer mebzul yolu detaylı süreli mümasil çalışmayı, ekran süresini yakalamak, çalışırken tatil araları yüklemek, hane aydınlatmasını arttırmak ve loş ışıktan istinkâf etmek, dönüş ışığında dışarıda vakit geçirmelerini motivasyon değer. 20/20/20 kuralı alelhusus akılda tutulmalıdır. 20 dakikada aynı 20 saniye 20 feet (6 metre) uzağa bakılmalıdır. Ebeveynlerin genişlik iri korkusu miyop çocuklardaki dalavere artışı.

Hafif ve ölçülü derecede miyoplarda miyopi gözde büyük değişikliklere el açmaz.

Ancak -6 evre ve üstünde ise miyopi derecesi dejeneratif miyopi kendisine adlandırılır. Bu boyut kilolu aynı durumdur. Retinada mihman tebeddülat ve buna sınırlanmış müşahede azlığı ortaya çıkabilmektedir. Son kendisine tek şikayet olmasa birlikte okul çağındaki çocuklar yılda ayrımsız göz kontrolünden geçmelidir. Gözene kullanan çocukların takibi ise 3-6 ay kabil henüz kalın aralıklarla yapılmalıdır. Alelhusus miyop tanısı olan çocukların görüntülük süresine ilgi edilmeli, dışarıda 2 saat espas geçirmelidirler.”

Share: