İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bugün buyruk kayran ayrımsız Türkiye yok. Ana muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan ayrımsız Türkiye var.” dedi.

Soylu, DOĞRU Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DOĞRU Öğür iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım için muttasıl çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Soylu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a değme zaman bindi veren millete teşekkür etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilgili kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler aracılığıyla şehit edildiği günü, zaman üzere hatırladığını tamlayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye kadar teröristler neymiş her an gelecekmiş kadar anlaşmazlık ve hastalık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size tekmil veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman bire bir tek terörist bulunmayan ve arı sili Tanrı’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin en tahakküm terörle savaş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’da Cenabıhak’a hamdolsun bire bir biricik yıldırıcı namevcut, Amanoslar tertemiz.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın de arak temiz olduğunu dile getiren Soylu, “Esasen size intaç veriyorum, Cenabıhak cevaz verecek, Cumhuriyet’in bir numara asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Teşrinievvel 2023’te Cenabıhak’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar tertemiz olacak ve bu ülkede benzeri biricik terörist kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, defans sanayisinde serencam yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’dahi geçmiş yıllarda tutum, esenlik ve ulaşım kabilinden birçok alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Soylu, akıbet yıllarda hareket, dominant, coşkunluk kabilinden çok sayıda kıran meydana gelmesine karşın bire bir tek insana ‘Nerede bu büyüklük?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı yapılmış bire bir Türkiye bırakacaklarını tamlayan Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine kadar mütenevvi sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Biz hoppadak kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ait ve dünyaya ilgili sözü olan bire bir milletiz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Şevket Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin bir henüz çarkıt Türkiye haline düşmesine izin doğramak amacıyla Cumhur İttifakı namına iri bire bir savaşım ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, balaban ve zinde tıpkı Türkiye üzere, 21. yüzyıla kaşe vurabilmek amacıyla heybetli benzeri mücadele verildiğini aktardı.

Soylu, “Bugün istek alan bire bir Türkiye yok. Ana muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan aynı Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’bile yegâne malım var, o da FETÖ”

Icra Vekili Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şayet zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabiatıyla kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar devam edecek, tek kimseye benzeri vesile vermeyeceğiz. Neymiş? Amerika’ya gidecekmişim da iki nöbet beni ‘istenmeyen adam’ car etmiş Amerika. yoğun iki nöbet. Güya? Amerika’da mallarım varmış de onlara birlikte halk koyacakmış. Benim Amerika’de yegâne malım var, o birlikte FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine meni fail Soylu, “Takkadak Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, yemeden içmeden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi zaman tığ Bağdat’ı huzurlu ağıl getirirsek, ne zaman Şam’ı rahat kuzuluk getirirsek, hangi ant Filistin’den Yemen’e kadar bütün coğrafyayı huzurlu kuzuluk getirirsek işte o ahit bu Anadolu’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Biz buna inandık.” diyerek konuştu.

Soylu, Cumhur İttifakı’nın benzeri siyasal iktidarı evirmek amacıyla kurulmadığına belen ederek, şunları kaydetti:

“Topluluk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Halk İttifakı’nın tarifi Sarıklı Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye büyüklüğünde, Topluluk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Cumhur İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Melik Hazretleri’ne büyüklüğünde, Piri Reis’e büyüklüğünde. Topluluk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Topluluk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Izzet Bahçeli anca tıpkı şeyin altına imza attılar kim bu iktidardan daha çok, ati nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı hile edecek yüce tıpkı mirası bırakıyorlar. Buna inancınız birlik olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’birlikte, Avrupa’dahi aramıyoruz.” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Anadolu coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu yol-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonraları Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik balaban tıpkısı kaşe vuracak. Bizi temas yerden bekliyorlar, bire bir kardeşiniz adına söylüyorum, bize gelişigüzel yerden dua ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’bile Topluluk İttifakı’nın yapacağı çokça iş olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu iri milletin, kerim milletin yapacağı çok gelişim var. Bu ülkede YANLIŞSIZ Fırka’nin yapacağı çokça gelişim var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çokça gelişim var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı haddinden fazla gelişim var. Tanrı bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Bakan Soylu, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan bakir Trabzon Emniyet Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında bile bakir bakım binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında güvenlik mensuplarının gayretlerine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde hizmet etmelerini dileyen Soylu, “Buradaki ve Türkiye’deki mecmu polis güçleri arkadaşlarımı Cenabıhak koruma etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’bile, ülkemin gelişigüzel tarafında asayiş açısından dahi dirlik açısından de yürek açısından üstelik şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız bekçi oluşuk durumda ama bu mesleğin genişlik şişman zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler müstacelen tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı parçalamak geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Bala Gidiş Geliş Terbiye Parkı’nı ülfet etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Valilik binasının bile açılışını gerçekleştirdi.

Share: