Giresun haberleri: LEADER Yaklaşımı Giresun’da üstelik uygulanmaya başlıyor

Kırsalda hesaplı kalkınma için elan deli dolu kalkınma stratejileri imar etmek ve yerli düzeyde yerel aktörlerin katılımını çoğaltmak üzere başlatılan LEADER Yaklaşımının Giresun’de uygulanmaya başlayacağı bildirildi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörü Sakıncasız Başkumandan Kurşun, yaptığı yazılı açıklamada, LEADER Yaklaşımının yerli toplulukların kendi domestik kalkınma süreçlerine katılmalarını bulmak amacıyla geliştirilmiş yenilikçi tıpkı aplikasyon olduğunu aktardı.

Giresun’da kamu, özel sektör ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcilerinin bire bir araya gelmesiyle oluşan Evcil Gösteri Gruplarının (YEG) kurulmasını isteklendirme ettiklerini tabir fail Mermi, bu grupların, kırsal alanda kıvrak paydaşlardan oluşan, toplum örgütü statüsünü taşıyan ve Yerel Kalkınma Stratejisinin (YKS) hazırlanması için tıpkısı araya mevrut gruplar olduğunu aktardı.

Mermi, Yerel Gösteri Grupları’nın, LEADER bütçesinden tahsis edilen fonları Domestik Kalkınma Stratejisi kapsamında hazırlanacak projeleri desteklemekte kullanacağına meni ederek, şunları kaydetti:

“YKS uygulanmasıyla rustik konuşu faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, kırsalın harekete geçirilmesi, kültürel ve içtimai yaşamının canlandırılması ve rustik kalkınma üzere eskimemiş yaklaşımların desteklenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla ilimizde kurulan 9 Domestik Gösteri Grubu, IPARD Programı 12. Davet İlanı kapsamında hazırladıkları YKS’ler ile başvurularını yapmışlardır. Başvurulardan yönetimsel olarak makul olan YKS’ler IPARD Idare Otoritesince oluşturulan özgür bire bir değerlendirme komitesi tarafından puanlanmış ve ilimizde değerlendirmeye alınan 9 YKS’nin hep onaylanmıştır.”

Kurşun, LEADER Programının uygulandığı kamu iller beyninde kurulan 9 YEG derneği ile Giresun’un önce sırada vadi aldığının bile altını çizdi.

Share: