Komütatör isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ait iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları kanıt edilen cürüm örgütünün hoşgörülü ve üyeleri seçkin biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde hapis istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Örgüt Taksirat Bürosunca, kurumsal vasıta isticar şirketlerine ilişik genel ağ sitelerini kopyalayarak komütatör kiralama vaadiyle 504 kişiyi toplam 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 kaka hakkında planlı sormaca tamamlandı.

3. Aheste Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal çevirici isticar şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve açıklanmış olmayı engellemek üzere türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık beğenmek üzere ofiste kullandıkları yabancı uyruklu eşhas yerine alınan hatları yazıhane dışına çıkarmadıkları ve özlük aralarındaki görüşmeleri dahi Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü elebaşı “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik içre çalışmaları üstüne emirler verdiği ve ofiste makbul bilgisayarları uzaktan komuta ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste makbul kurumsal çevirgeç kiralama şirketlerine ilişkin düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına art sıralara taşınmasını sağladığı, vesile isticar etmek için arayan müştekilerle ofiste call center olarak çalışan ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ harf isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve üst yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği durum bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına servet yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Çatal Yürekli” harf adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mal çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda öz adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile mobilize bankacılık şifre bilgilerini kentler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve işlek bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında tasdik düz S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının de belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde bire bir araya gelerek gelişim bölümü halinde debi ettikleri, O.Y. marifetiyle sunulan emir ve talimatların call center kendisine ofiste çalışan şüphelilerin yasal veya evlilik dışı ayrımsız murat olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin fenomen öncesinden temin ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları bölüm üzerinden programlı ve müdebbir cereyan ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde bire bir yapılanmaya anbean birleştirme şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi kalkmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin türlü illerindeki müştekileri sahte web siteleri üzerinden dil kiralama vaadiyle dolandırarak nahak yere çıkar iletilmek amacıyla bir araya gelip düzenleme şekilde hareket ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Yanlışlık gitmek için örgüt ihdas, rejim, örgüte uzuv olma” ve “Bilişim sistemlerini kullanmak kanalıyla dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 şüpheli hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, farklı şüpheliler amacıyla de ayrımlı sürelerde cezaevi cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal açacak isticar şirketlerine ilgili genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan açar isticar vaadi ile menfaat realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile yanlışlık örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, bütün 85 bed üzerine bakı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı konusunda polis güçleri ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Işıklı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’da gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: