Edirne’nin biricik kasetçisi müşterilerini adeta nostaljik yolculuğa çıkarıyor

Edirne’nin bir tane kasetçisi müşterilerini adeta nostaljik yolculuğa çıkarıyor

EDİRNE Teknolojideki gelişmelerle alay malay, müzik piyasasında kasetler yerini CD, flaş akıl ve dijital platformlara bıraktı. Edirne’üstelik rafları Türk müziğinden eserlerle meşbu 48 almanak kaset dükkanı, saz tutkunlarına hizmet veriyor.

Edirne’de Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı’nın dış dükkanlarında 48 yıl geçmiş babası Alaaddin Kalıpçinden aracılığıyla plakçı olarak açılan işyerini, Zeyno kasetçilik olarak devam ettiren Okumuş Kalıpçinden, raflarında kâin yüzlerce kasetle adeta Türk çalgı aleti tarihine çerağ tutuyor. Piyasaya çıktığı dönemlere damgasını vuran sanatçılara ilişik kasetleri dükkanındaki raflara itinayla dizerek müşterilerini nostaljik bire bir yolculuğa çıkaran Kalıpçinden, mesleğine verdiği önemle 70’li, 80’li yıllara ilgilendiren kasetleri dükkanında bulunduruyor.

Kasetçilerin Edirne’deki serencam temsilcisi Kalıpçinden, “Dükkanımız 1975 yılında babamız tarafından faaliyete geçiyor ve selis yerine tığ dahi devam ettiriyoruz. Babam dükkanı geçmiş plakçı namına açıyor, ondan sonra kasetçi yerine bitmeme ediyor. 2000’li yıllardan sonra CD sektörü ciddiyet kazandı. İşletmemiz kaset ve CD sektörüne bitmeme etmekte. Serencam zamanlarda bakir plaklar üretilmeye başlandı. İlerleyen zamanda plaka satışlarımız başlayacak. Saz amacıyla haddinden fazla aşkın söylenecek ayrımsız öz yok, hayatımızın herhangi bir andaç çalgı aleti” açıklamasında bulundu.

Share: