Bala yaşta başladığı çobanlıkla 40 yıldır geçimini sağlıyor

Ağrılı 58 yaşındaki Mehabetli Mütezayit, çocuk yaşta başladığı çobanlıkla 40 yıldır ailesini geçindiriyor.

Taşlıçay ilçesine tahminî 40 kilometre uzaklıktaki Balık Gölü’nün kıyısında kâin Tanyolu köyünde hayatiyetli Mütezayit, henüz 18 yaşındayken başladığı çobanlığı ilerleyici yaşına karşın sürdürüyor.

Hayatını çobanlıkla nâkil Mütezayit, ilkbaharda karların erimesiyle yüzlerce kucak, kuzu ve keçileri Iğdır’dan Cibin Yaylası’na getirip varlıklı nebat örtüsünde otlatıyor.

Yılın yarısını yaylada ve dağlarda geçiren Mütezayit, faziletkâr rakımlı bölgede sorumluluğunda olan hayvanların arkasından rastgele ahit kilometrelerce kez yürüyor.

Bu sene Bağkur’dan tekaüt olacağı için çobanlığı bırakmayı düşünen 4 bala babası Artan, almanak 35 kuzu karşılığında çobanlığı sürdürüyor.

18 yaşından bu yana çobanlık yapıyor

Çoban Büyük Küsurat, AA muhabirine, çobanlığa 18 yaşındayken başladığını, çocukluk yıllarında üstelik sürüleri gütmek üzere büyüklerine müzaheret ettiğini anlattı.

Küsurat, “Derakap alelacele 40 yıldır çobanlık yapıyorum. Print bir aksiyon ama benim hoşuma gidiyor. Bu koyunların yarısı benim ama çobanlığı infirak etmiyorum. Hayvanları çokça seviyorum. Hayvan görmesem bayılırım. Yaz ve şita demeden hayvanlara bakıyorum. Herhangi Bir sene Sinek Yaylası’na geliyoruz. Mayıs ayında geliyoruz kasım ayında birlikte gidiyoruz. 3 zaman vürut, 3 ahit birlikte azimet toplam 6 günümüzü alıyor. Yolculuklar haddinden fazla pres oluyor ve 3 dönüş uyumuyoruz. Daha Çok çobanlıktan zor olmayı istiyorum. Emekli olduğumda hayvanları çocuklarıma teslim edeceğim.” dedi.

“Daima dağlarda taşlarda geziyorum”

Kalan, gününü dağlarda hayvanların peşinde geçirdiğini belirtti.

Mesleğinin dirim biçimine dönüştüğünü, hayvanların peşi sıra çokça çok gezdiği üzere vücudunun çokça akva olduğunu dile getiren Kalan, şunları kaydetti:

“Zooloji benim yanımda bala gibi ve onları çokça seviyorum. Burada bir tane başıma 1050 hayvanı otlatıyorum. Yaz aylarında yaylada çadırların yanında kalıyoruz. Yayladaki evleri Iğdır’a gönderdik, bir tane başıma buradayım. Sabah Tanyolu köyünden çıktım ve bölüm boyu araziyi gezerek hayvanları otlattım. 40 yıldır sonsuz dağlarda taşlarda geziyorum. Hayvanları otlatırken seçme aktarılma spor yapıyorum.”

Share: