Edirne’den kısa gücük

Trakya Üniversitesi öğrencisi Ece Dikbıyık, Türkiye Deneyimsizlik Filarmoni Orkestrası’nda fariza aldı.

Üniversiteden yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Azamet Konservatuvarı Çello Konferans Dalı Lisans öğrencisi Dikbıyık, orkestra şefi Toplama Mansur vasıtasıyla genç sanatçıların ulusal ve uluslararası düzeyde hayal deneyimleri elde edebilmeleri adına müesses Türkiye Deneyimsizlik Filarmoni Orkestrası’nın seçmelerine katıldı.

Seçmeleri başarıyla güzeşte Dikbıyık, orkestranın 05 – 16 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen turnesi kapsamında Altenburg, Berlin Konzerthaus, Pauliruine Dresden ve İstanbul İş Laf salonlarda tayf aldı.

Dikbıyık ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na ilişkin bakir dinleti salonu ve Prag Rudolfinum dinleti salonunda bile viyolonsel kol şefi adına görev yaptı.

Dr. Öğretim Üyesi İsov’un kitabı yayımlandı

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Balkan Tarihi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Vicdanlı İsov’un “Yer Ayrımlı Yandaki: 20. Yüzyılın İkinci Yarısında Bulgar Sıra Öğüt Kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu (Türkiye) ve Osmanlılar (Türkler) İmajı adlı eseri yayımlandı.

Üniversiteden yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, İsov, kitabında Bulgaristan’daki Osmanlı İmparatorluğu – Türkiye ve Osmanlılar – Türkler imajının inşasında meslek ortamı, akademik rapor ve propaganda arasındaki etkileşime odaklandı.

İsov’un araştırmasının belgelik malzemeleri de dahil gelmek için ensesi kalın kaynaklara, komünizm yıllarına ve demokrasiye geçiş sürecine ilgilendiren veri ve ideoloji açıdan Bulgar pedagojisi, güneş ve etnografyası, Türklük Bilimi, Osmanlı ve Balkan araştırmaları alanının yeryüzü etkin yazarlarının çalışmalarına dayandığı kaydedildi.

Share: