Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, Çakal Armudu ve Malazgirt’teki etkinlikleri değerlendirdi Açıklaması

Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Ahlat ve Malazgirt’in, Rum topraklarını yurt eden hikayenin ve değerlerin nirengi noktası olduğunu anlatım etti.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle benzeri süredir Malazgirt Zaferi kutlamalarının istem edilen boyutta yapılamadığını hatırlattı.

Çakal Armudu ve Malazgirt’in salgından önce Küçük Asya’nun ciharıyek yanından vatandaşların teveccühüne uğradığını tamlayan Erdoğan, salgın sürecinde bunun yavaşladığını söyledi.

Bu sene temas kısıt olmaksızın yapılan etkinliklere vatandaşların kırıcı rabıta gösterdiğini dile getiren Erdoğan, hem Çakal Armudu’taki tarihi Selçuki mezarlarının hem üstelik Malazgirt Kayran Muharebesi’nin geçtiği alanın önemine belen etti.

Buraların görüşme edilmesinin kocaman olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ahlat ve Malazgirt, bu toprakları bize yurt işleyen hikayenin ve değerlerin bire bir nirengi noktası.” dedi.

Bilal Erdoğan, Çanakkale’nin, son 20 yılda haddinden fazla aheste şekilde Küçük Asya’nun ciharıyek eliyle vatandaşların, öğrencilerin ve gençlerin teveccühüne uğradığını, Yabani Armut ve Malazgirt amacıyla dahi tıpkı şeyi beklenti ettiklerini söyledi.

Ahlat’ın Rum beyliklerinin Küçük Asya’ya inhilal noktası, Malazgirt’in ise Bizans’ın hezimete uğratıldığı benzeri düz olduğunu hatırlatan Erdoğan, ati yıllarda buraların öğrenciler, gençler ve vatandaşlar eliyle ülfet edileceğini şimdiden gördüklerini kaydetti.

“Zenginliklerin keşfine müteveccih mücahede”

Malazgirt’te kazı bilimsel çalışmaların bitmeme ettiğini nâkil Erdoğan, şunları kaydetti:

“Malazgirt’teki kazı bilimsel düzentileme, çekişme meydanının tekmil konumunu belirleme, savaştan noksan olabilecek aletlere ve ayrıksı arkeolojik buluntulara odaklanma üzerine bitmeme fail aynı say. Yabani Armut’taki arkeolojik icraat ise tarihi Selçuki mezarları merkezinde bitmeme ediyor. Buradaki icraat, tıpkı yandan açıkta olan mezar taşlarının kaidelerinin temizlenmesi, onarılması, tıpkısı yandan üstelik elan toprağın konusunda çıkarılmamış olabilecek zenginliklerin keşfine yönelik. Temas sabık sene yerey altındaki hazinelerin dönüş yüzüne çıkarılmasına ve halkımızla buluşturulmasına tanık oluyoruz. Bunlar de rastgele güzeşte sene devam edecek.”

Share: