DOÇ. DR. MERAL DEMİRTAŞ YAĞIŞIN FAZLA OLMASINI ARZULUYORUZ

SAMSUN Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Akademisyen Doç. Dr. Meral Demirtaş, albeni sıcaklıklarının zaman normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, ‘İlkbahar döneminde sezonluk ortalamaları göz önünde bulunduracak olursak, bu dönemde yağışın çok olmasını dilek ediyoruz’ dedi.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü verilerine bakarak, Karadeniz Bölgesi’nde averaj sıcaklıklar, bölgenin ibik kesimlerinde sezon normallerinin üzerinde gerçekleşti. Sair kesimlerinde ise mevsim normalleri civarında yaşandı. Bölgede sülale kocaoğlan etraflı yıllar averaj yalım 2.9 dereceyken, 2023 Eş kocaoğlan 5.5 rütbe gerçekleşti. Karadeniz Bölgesi’nde ocak ayı arz erdemli sıcaklık ise 24.2 rütbe ile Samsun’birlikte yaşandı.

Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Feza Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Demirtaş sıcaklıkların zaman normalleri üzerinde olmasını değerlendirdi. Şu anki duruma bakıldığında mart ayında albeni sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde seyrettiğine değinen Doç. Dr. Demirtaş, ‘Hava sıcaklığı bu sıralar bölgemizde 15 dereceye kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla sezon normallerinin üstünde çekicilik sıcaklığı var. Şuan için yağış görünmüyor. Tığ geçtiğimiz kış sezon normallerinin altında yağmur aldık. Dolayısıyla susuzluk etkisi görüldü. Sıcaklıklar de buna vabeste olarak zaman normallerinin üzerinde devam etti. İlkbahar döneminde sezonluk ortalamaları göz önünde bulunduracak olursak, yağışın fazla olmasını gönül ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘SICAKLIK GÖZLEMLENEBİLİR’

Yağış bırakan sistemlerin ülkemizin üzerinden geçmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Meral Demirtaş, ‘Alçak tazyik sistemleri ülkemizin üzerinden geçerse ilkbahar mevsimi yağışlı geçebilir. Eğer bu şekilde olmazsa, iklim ortalamalarında ve beden civarında yalaz durumları gözlenebilir. Mevsimler temas devir tıpkı şekilde gerçekleşmiyor’ dedi.

Share: