Milli Savunma Bakanı Akar’dan Yunanistan’a çağırma Açıklaması

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Yunanistan ile görüşmeye amade olduklarını rastgele fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “İster buyursunlar Türkiye’ye gelsinler lüzumlu bizi çağırsınlar tığ Yunanistan’a gidelim, görüşelim, konuşalım ve bu problemleri çözelim.” dedi.

Akar, Şırnak’ta vilayet ve uray ziyaretlerinin peşi sıra ayrımsız otelde matbuat toplantısı düzenledi.

Terörle savaşım operasyonlarına yönelik açıklamalarının peşi sıra Yunanistan ile yaşanan sorunlara değinen Akaret, “Yunanistan’ın maatteessüf provokatif eylemleri, söylemleri bitmeme ediyor. Hele ara sıra siyasiler zat bağırsak yöntem hesaplarından ufuk Türkiye’ye cebin sonuç etap saldırgan formaliteci sergiliyorlar. Fakat biz bunlara alın gayet serinkanlı, sabırla uluslararası ülfet, mebzul komşuluk ilişkileri çerçevesinde yapılabilecek hangi varsa gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin barışçıl defa ve yöntemlerle bu problemlerin çözümünden yana olduğunu vurgulayan Akaret, “Maalesef Yunanistan’birlikte mahsus eşhas, siyasiler, suları gölgelendirmek, işleri kritik etmek için bunları yaptılar, yapıyorlar. Fakat müjdeli olan taraf şu, sağduyu sahibi Yunanlılardan ara sıra akademisyenler, siyasiler, mütekait general ve amiraller çıktı gerçekleri görmeye başladı. Bizim temennimiz, dileğimiz, Yunan halkına birlikte kötülük veren bu girişimlerden Yunanlı siyasilerin tıpkısı dakika geçmiş vazgeçmesi ve görüşmeler aracılığıyla, barışsever posta ve yöntemlerle problemlerin çözülmesidir.” değerlendirmesini yaptı.

-“Türkiye kimse amacıyla zılgıt değil”

Veli Denizi’nin ülfet denizi olmasını, Iye’deki zenginliklerin adaletli şekilde paylaşılmasını istediklerini dile getiren Milli Defans Bakanı Akaret, şunları kaydetti:

“Biz temas ahit kendileri ile görüşmeye hazır olduğumuzu gelişigüzel fırsatta dile getirdik. İster buyursunlar Türkiye’ye gelsinler lüzumlu bizi çağırsınlar biz Yunanistan’a gidelim, görüşelim, konuşalım ve bu problemleri çözelim. Zira bu Yunan siyasilerin yaptıklarından genişlik şişman zararı yeniden Yunan halkı çekiyor. Herkesin şunu bilmesini istiyoruz, Türkiye kimse için tehdit, coşkunluk değil. Türkiye sonuç aşama canlı, güvenli, deli dolu tıpkısı bağlaşık. Bunu üstelik herkesin kafasına sokmasını istiyoruz. Bilcümle bu çağrılarımızdan, barışsever kere ve yöntemlerle iş çözme taleplerimizden bilahare diyoruz kim zinhar ola bunu ayrımsız zafiyet olarak algılamayın, biz hem kendi hem dahi Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu saklamak amacıyla azimliyiz, kararlıyız ve buna bile haddinden fazla şükür muktediriz. Bundan bile kimsenin şüphesi olmasın.”

“Bu coğrafyada zayıfa düz yok”

Milli Defans Bakanı Akaret, Türkiye’nin değerleri, coğrafyası, nüfusu ve ordusuyla nazik tıpkı ihtişam olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Fakat şurası üstelik bileceğiz, bu coğrafyada bulunmak üzere diri atılmak mecburiyetindeyiz. Bu coğrafyada zayıfa yer namevcut. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığı çalışmalarla, yatırımlarla Türkiye, temas geçen dönüş henüz dahi güçlenmekte ve vazıh yarınlara çok elan sakıncasız adımlarla ilerlemektedir. Biricik Türkiye, biricik yurt var. Zımnında tek ulus var. Bu vatana, bu millete elimizden gelen hizmet neyse bunları yapmakta azimliyiz, kararlıyız.”

Matbuat toplantısında Icra Vekili Akaret’a, AK Öğür Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de eşlik etti.

Share: