Depremzededen duygulandıran sözler

Depremin vurduğu Gaziantep’ten Bolu’ya mevrut depremzede, “Kalacak meydan hepimiz üzere dava ama haddinden fazla şükür mecmu Türkiye kenetlendi. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz ama buraya geldik yıpranmamış ailelerimiz oldu” dedi. Bolu Valisi Erkan Tığ ise kente mevrut bin 486 depremzedenin pusat altına alındığını belirtti.

Bolu’nun Karaçayır Mahallesi’nde kâin Cahillik Merkezi’ne kurulan Afetzede Istikbal Merkezi (BAB-MER), depremden etkilenen vatandaşların kaydını almaya devam ediyor. Bolu’ya mevrut afetzedelerin müzaheret, konaklama, esenlik kabil ihtiyaçlarını diremek amacıyla kurulan vasıta ve akseptans masasını Bolu Valisi Erkan Kılıç görüşme ederek, yapılan icraat karşı bilgelik aldı.

“Bin 486 afetzede geldi”

Barınma ihtiyacı olan depremzedelerin Cahillik Merkezi’nde karşılandığını belirten Ilbay Erkan Kılıç, “48 depremzede vatandaşımız hastanelerde tedavi ediliyor. Şimdiye kadar bin 486 afetzedenin kaydı makbuz. İhtiyaçlar ilgili masalardaki kurumlara yönlendiriliyor. Kamu misafirhanelerinde 59 dirilik konaklıyor. Otellerde 114 kişiyi konaklattırıyoruz. Valilik olarak fahri evleri tespit ettik. 9 kişilik 2 ailemiz bile o evlerde eğleşme ediyor. Yakınlarının yanına kalanlar birlikte bin 268 yaşama. Buraya gelen tek kimseyi biz mağdur etmiyoruz” dedi.

“7’den 70’e cümle seferber oldu”

Vatandaşların yardım konusundaki duyarlılığını devam ettirmesini isteyen Kılıç, “Depremin esasen itibaren Bolu halkı seferber oldu. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum, siftinlik çok duyarlı davrandılar. Depremi henüz evvel defalarca hayatiyetli bir ilden bahsediyoruz. Burada hep hayırseverler, bütün hisse senedi adamları, vatandaşlar ve 7’den 70’e cümle seferber oldu. Bölgeye ağırbaşlı anlamda yardımlarımız devam ediyor. Sayın Bakanımız dahi esbak akşam ezanı açıkladı, bu iri bire bir afet. Antlaşma algı. Bu insanların sunu birkaç bire bir sene rastgele soy ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız yardım konusundaki duyarlılığına devam etsinler” diyerek konuştu.

“Buraya geldik eskimemiş ailelerimiz oldu”

Gaziantep’te kâin Güvenevler Mahallesi’nde ikamet fail depremzede İbrahim Kâfi ise Bolu’ya gelerek Bilgisizlik Merkezi’nde oluşturulan araç alanında kaydını yaptırdığını söyledi. Ilbay Tığ’a teşekkürname fail İbrahim Yeter, “Bolu halkına çok teşekkürname ederiz. Cümle çok misafirperver. Depremi aktif adına yaşadık. Akrabalarımızın binaları dokunaklı hasar aldı. Gaziantep’in rastgele yerinde hasar var. İnsanlar evlerine giremiyor. Hasar belirleme çalışmalarını cesamet yapıyor ama değme yere yetişmeye çalışıyorlar. Ego besin toptancısıyım, evvel dönme bilindiği amacıyla yollar kapalıydı, insanlar panikledi. Azık toptancısı olduğum amacıyla hareket yerimizi açtık, bütün ürünlerimizi dağıttık. Müzaheret fail bütün lokantalara besin ulaştırdık. Kalacak meydan hepimiz üzere sorun ama çok şükür birlik Türkiye kenetlendi. Haddinden Fazla adamakıllı şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz ama buraya geldik bakir ailelerimiz oldu. Ben depremi hararetli bire bir vatandaş kendisine, tekrar depremi zihayat tıpkı mülk olsa bütün imkanlarımı kullanırım çünkü sarsıntı bize bunu öğretti. Bolu’daki insanlar henüz önceki depremi muammer. Gülen yüzlerinden muhtemelen, ben çokça teşekkürname ederim” diye konuştu. – BOLU

Share: