DEPREME KAHRAMANMARAŞ’TA YAKALANAN DEPREMZEDE ‘YAN KOMŞUM DUVARA VURDU SANDIM’

Kahramanmaraş’ta depremde çokça sayıda akrabasını kaybeden Ferhat Yürek (54), yer sarsıntısı simultane yaşadıklarını anlattı. Deprem sırasında kurnaz olduğunu dile getiren Cesaret, Ilk dangadak ‘güm’ diyerek tıpkısı curcunalı geldi. Yan taraftan komşumun duvara vurduğunu zannettim dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili vuran depremlerin peşi sıra İzmir’in Çiğli ilçesindeki Toyluk ve Spor Bakanlığı’na bağlı Cihannüma Kız Mektepli Yurdu’na yerleştirilen depremzedelerden Ferhat Atılganlık, çok print günler yaşadıklarını anlattı. Dayısı ve halasının cenazesini zat elleriyle çıkardığını ifade fail Hamaset, Bizim evimizle halamların evinin ortada 1 kilometrelik aleniyet vardı. Önceki kendimize gelmeye çalıştık. Sabah namazını kılıp, bulunmak amacıyla yatakta cep telefonuyla ayakyolu geçiriyordum. Evvel birden ‘güm’ diyerek tıpkısı patırtılı geldi. Canip taraftan komşumun duvara vurduğunu zannettim. Sonda kanepe silkelendi. Tezelden ardından benzeri sacın üstüne bilgili taş parçaları dökülüyormuş üzere bir ses geldi ve her an çoğaldı. Elektrikler kesildi. Dışarıya çıktım. Hareket üzere 50 saniye dediler ama neymiş 50 dönme sürdü. Bitmedi, durmadı. 3 çocuğum var, eşimle bu arada onlar değişik evimde kalıyorlardı. Ayrımsız yandan çocuklarımı düşündüm aynı yandan üstelik ‘Burada öleceğim’ dedim ifadelerini kullandı.

‘ÖLENE BÜYÜKLÜĞÜNDE UNUTAMAYACAĞIM’

Kahramanmaraş’tan gelen aynı farklı depremzede Mahmut Hülagü (38) ise psikolojilerinin kırıcı olduğunu belirtip, Zelzele yadigâr yılgı verici aynı andı. Bibi unutamıyorum, ölene büyüklüğünde dahi unutamayacağım. Çocuklar yanımdaydı. Hareket başlayınca çocukları üstelik alıp 3 metre ötedeki duvara doğru gittim. Eşim birlikte apayrı benzeri yerdeydi, çığlık atıyordu, ne yapacağımı bilemedim. Hemen çocuklara odaklandım, onlara sarıldım. ‘Son nefesimizi burada vereceğiz’ diyerek düşündüm. Tıpkısı yandan de yakarış etmeye başladım. Sarsıntı bitmeme ederken benzeri cesaretle çocukları birlikte alıp dışarı çıktım. Soğuktu, ayaz vardı. Bina çokça hasar aldı ama yıkılmadı. Eşim da daha bilahare bundan sonra. Çok şükür hayattayız, amma hepimizin psikolojisi bozuldu diye konuştu.

Share: