Cenup Sudan Heybet Başkanı Mayardit, hâkim mağdurları amacıyla insani arkalama çağrısında bulundu

Güney Sudan Cesamet Başkanı Salva Kiir Mayardit, sonuç günlerde ülkenin muhtelif bölgelerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve halkın yerinden olmasına sefer açan hâkim felaketi zımnında insani arkalama çağrısı yaptı.

Ulusal medyada vadi düzlük haberlere göre Mayardit, “Şu anda mutluluk genelinde binlerce kişinin müstacel yardıma ihtiyacı var. İnsani müzaheret ortaklarımızı, bu tabii afetlere sürekli çözüm bulmaya, selden etkilenenlere gelişmemiş vadeli yardım temin etmek amacıyla İnsani İşler ve Kıran Yönetimi Bakanlığı ile çalışmaya çağırıyorum.” dedi.

Ülkenin ayrımlı bölgelerindeki toplulukları etkileyen dominant haberlerinden endişe duyduğunu tabir eden Cenup Sudanlı şef, Yıldız Bahr halk-Gazal eyaletinde sular altında kalarak 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirerek, hükümet yerine ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Hükümetin ülkeyi etkileyen başat sorununu fora etmek için önlemler alacağını aktaran Mayardit, alınacak önlemlerin hangi kadar aktif olacağı konusunda şüphelerini de dile getirdi.

Share: