‘Carettaların annesi’ June Haimoff anısına yapılan abide açıldı

MUĞLA’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı’nda üreme sahaları kâin deniz kaplumbağalarının korunması için verdiği savaş nedeniyle ‘Caretta carettaların annesi’ namına maruf ve güzeşte 23 Nisan’da 100 yaşında ölen İngiliz çevreci June Haimoff anısına yapılan ‘Ağabey June Anıtı’ açıldı.

Teknesiyle 1975 yılının Temmuz ayında geldiği Dalyan’a hayran küsurat ve 1984’te yerleşip, burada bire bir barakada yaşamaya başlayan June Haimoff, beldenin tanıtımı ve caretta carettaların korunmasına müteveccih düzentileme başlattı. Kumsalda yapımına başlanan otel inşaatının durdurulması üzere verdiği mücadele Haimoff’un Türkiye ve dünyada tanınmasına ve caretta carettaların nesillerinin devamını sağladı. Ankara’da dönemin Başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Kasaba Koruma Kurumu’nun kurulmasında makro nümayiş oynadı. Bu mücadelenin öyküsünü 2002 yılında İngiltere’üstelik yayımlanan ‘Captain June and the Dalyan Turtles’ kitabında anlattı. June Haimoff ayrıca 2003’te geliri caretta carettaların korunması için kullanılmak üzere biricik şarkılık CD yaptı. Haimoff, 2009’da Türk vatandaşı olup, ‘Haziran’ ismini aldı.

‘O TÜN TEMAS HUSUS DEĞİŞTİ’Kurduğu Zeybek June Bahir Kaplumbağalarını Esirgeme Vakfı 2011’in başında tescillendi. Efe June’nin tepkili uçak sosyetenin içinde alaylı dirim sürerken, bu yaşantısını terk edip 14 metrelik tekneyle kendi yolculuğuna çıkış belgesi öyküsü, uluslararası dokümanter filmi ‘Ben’e Yolculuk’ adı altında çekildi. Zeybek June Haimoff film tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Dalyan’a yurt hikayesini, “Dalyan Kanalı’nı, Köyceğiz Gölü’nü görünce, ‘Burası dünyanın sunu iyice yeri’ dedim ve 1983 yılında yeniden gelerek İztuzu Kumsalı’nda benzeri barakada yaşamaya başladım. Tıpkı şeb kumsalda masa kadar aynı bahir kaplumbağası gördüm. Ortak yatarak yumurtlamasını seyrettim. O akşam değme öz değişti. Lütfen tümce doğayı korumak için tıpkı şeyler yapsın” diye niteleyerek, anlattı.Haimoff anısına, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum’un talimatıyla 15 aktarılma içinde yapılıp 5 Haziran’da Dalyan’a getirilerek tanıtımı yapılan abide heykelin açılışına; Ortaca Belediye Reisi Bilen Uzundemir ile Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur ve uray personelini beraberinde haddinden fazla sayıda İngiliz de katıldı.’KAPTAN JUNE GİBİ DÜŞÜNENLERİN ÇOĞALMASINI ÜMİT EDİYORUZ’Ortaca Şehremini Bilen Uzundemir, törende yaptığı konuşmada, “Dalyan bugün güzelliğini koruyorsa Efe June’un katkıları ile ortaya çıkan zekâ sayesinde koruyor. Bu güzelliğin korunarak günümüze taşınmasını Kabadayı June ve onun kabilinden düşünenlerin eseri olarak görüyorum. Yiğit June’un katkılarını devletimiz ve milletimiz unutmadı. Bu abide ile onu onurlandırıyoruz. Efe June üzere düşünenlerin çoğalmasını ümit ediyoruz. Tekrardan Ağabey June’a Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki evinde 23 Nisan’da organ yetmezliğinden yaşamını yitiren June Haimoff, vasiyeti üstüne İslami usullere göre serencam yolculuğuna uğurlanmıştı.Share: