Hakkari haberleri | TBMM Umumi Kurulunda, HDP’li Eksik’in Hakkari’deki gösteride yaralanması tartışma konusu oldu

TBMM Umumi Kurulunda, HDP Iğdır Saylav Habip Eksik’in önceki çevrim Hakkari’deki tıpkı gösteride yaralanmasına cebin sergilenen tutum dolayısıyla ağız dalaşı yaşandı.

TBMM Umumi Kurulunda kol başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Tümen Ekip Başkanvekili Erhan Mahirane, Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Türkiye’nin 180 büyüklük içerisinde 149’uncu tam olduğunu belirterek, “Eğer bu yasa bu haliyle geçerse bu sıralamamız çok elan zehir olacak.” dedi.

Becerikli, yasa teklifindeki 29’uncu maddenin düzeltileceğini istek ettiğini söyledi.

MHP Takım Başkanvekili Erkan Akçay, Rusya- Ukrayna savaşının kalımlı ateşkesle sonuçlanması üzere Türkiye’nin özden ve somut adımlar attığının altını çizerek, “Türkiye’yi, bu savaşta seçkin blokun tarafı kendisine yutmak müstesna tıpkısı bakış açısının tezahürüdür. Türkiye, barışın, huzurun, lehçe ve toptan istikrarın tarafı ve garantörüdür.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sedir Başkanlığı kınamadı”

HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan OIuç, HDP Iğdır Milletvekilli Habip Eksik’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını belirterek, Meclis Başkanlığının, bunu kınamadığını söyledi.

Oluç, “Bu demektir ki ayrımsız milletvekiline kolluğun yaptığı saldırıyı Divan Başkanlığı kınanacak bir boyut namına görmüyor, yani bu saldırının arkasında duruyor. Bulunmayan, hakeza değilse Divan Başkanlığı, İçişleri Bakanı’ndan mı korkuyor?” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun konuya ilgili “Demokrasiyi istismarınıza katiyen cevaz verilmeyecektir.” şeklindeki açıklamasına işaret fail Oluç, “Mafyayla iltisaklı ve bağlantılı aynı İçişleri Bakanı bu. Her kalem metal baronuyla, usulsüzlük yapanla, hırsızlık yapanla, büyüklük dışına kaçırılanla, her türlü musibeti yapanla eş fotoğrafları olan, bire bir fotoğraf albümü oluşturmuş benzeri İçişleri Bakanı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sunu bakılmamış İçişleri Bakanından bahsediyoruz. Bu İçişleri Bakanı diyor ki ‘Demokrasiyi sömürme etmelerine cevaz vermem.’ Öyle mi? Evet, senin demokrasiden hangi haberin var?” diyerek konuştu.

“Ayrımsız milletvekiline, polis güçleri aracılığıyla yapılan şiddeti akseptans etmemiz gibi değil”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, benzeri polise yapılan şiddeti kabul etmedikleri kadar, bire bir milletvekiline polis güçleri eliyle yapılan şiddeti birlikte kabul etmelerinin cins olmadığını dile getirdi.

Yeni yasama yılına milletin sorunlarını ilişik konular yerine “dezenformasyonla savaş” yasa teklifi ile başlanmasını eleştiren Altay, “Birileri susabilir. CHP bu haksızlığa, bu yağmaya, bu talana alın susmayacak. Hangi diz çökecek ne sarrafiye eğecektir.” dedi.

Açık Deniz Altay, 2022 Ampute Futbol Acun Kupası’nda böke olan Ampute Ayak Topu Milli Takımını CHP’li milletvekilleri ile alkışlayarak kutladı.

Türkiye’dahi 200 bin iş arayan engelliden 62 bin 311’inin engelli KPSS sınavına girdiğini fakat yalnız 2 bin kişinin atandığını dile getiren Altay, “Eş bu başarıyı; kalan 50 bin engelliyi bile kamuda kadroya alarak ödüllendirin.” dedi.

“Gaye üzüm aşındırmak değil, bu iş üzerinden bağcıyı dövmek”

SELIM Öğür Grup Başkanvekili Yordamlı Ünal, mânialı memur kontenjanı sayısının 5 binden 62 bine çıkarıldığını hatırlatarak, özürlü vatandaşlarla ilgili arz çok hassasiyetin SELIM Parti döneminde gösterildiğini söyledi.

HDP’li Oluç’un, İçişleri Bakanı Soylu ile ilgilendiren sözlerine karşılık veren Ünal, “Anayasa’nın 38. maddesi belirtik benzeri şekilde, suçu sabit olmadığı sürece on paralık kimseyle ilişkin suçluluk ithamını yasaklamışken bu kadar şen konuşulmasını, bu kadar tuhaf ifadeler kullanılmasını asla akseptans etmiyorum.” diye konuştu.

Engin Altay’ın “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” adına tanıdık yasa teklifine müteveccih eleştirilerine Ünal, “29’uncu özellik ile ilgilendiren yüz kere hem Sayısal Mecralar Komisyonunda hem Hak Komisyonunda değerlendirmeler yaptık amma anladığım kadarıyla burada tasavvur üzüm yemek değil, bu mesele üzerinden az buçuk bağcıyı bozmak namına görülüyor.” dedi.

Ünal, Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi ve Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı kurma kararını önemsediklerini kaydetti ve balkı olmasını diledi.

Sedir Başkanvekili Haydar Akaret, HDP Kol Başkanvekili Oluç’un sataşmadan kortej talebini, tıpkı takılma olmadığını belirterek akseptans etmedi.

Oluç’un, “Tıpkı milletvekilinin bacağının kırılmasını kınayamıyorsunuz.” sözleri konusunda Akaret, “Ego kınarım, kul rehavet bulunmayan. Ayrımsız milletvekiline çaba uygulanmasını, manşet kuvveti uygulanmasını kınarım. Sizin sözlerinizi birlikte kınıyorum bire bir zamanda.” diyerek eşit verdi.

Share: