Bulgaristan’daki er intihabat amacıyla Türkiye’bile de düşünce kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Zaman, Bulgaristan’birlikte 2 Ekim’dahi yapılacak intihabat amacıyla Türkiye’birlikte yaşayan tekme vatandaşları düşünce kullanmaya çağırma etti.

Güneş, AA muhabirine, Bulgaristan’daki seçim maratonunun geçen yıldan bu yana bitmeme ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye’üstelik hayatiyetli tekme vatandaşların oy kullanacağını belirten Ruz, “Toplum Örgütü adına vatandaşları bilgilendirip kanuni ve demokratik hakları olan görüş kullanmalarını heveslendirme ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve rey kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 sandık kurulacağını tabir fail Gün, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 kasa olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda ötekisi ise Muhacir Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Yıl İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki da Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına eş çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın seçme tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını oy kullanmaya nida ediyoruz. Görüş kullandığımız sürece hükümetler uzun süreli ve kararlı peki. Buda iki mutluluk arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın şen tıpkı nefes almasına etken tamam.”

Sıra, Bulgaristan’ın güzeşte seneden bu yana dördüncü seçimi yapmak için sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk sefer elektronik oylama olacak

Bulgaristan’dahi denge istediklerini vurgulayan Gündüz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’dahi 100 bine andıran vatandaşımız düşünce kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu suret belki 120 bini bulabilir. 300 bine yakın vatandaşımız var, gelin bunu bilcümle alay malay sandığa yansıtalım. Zira bu kapsam iki büyüklük arasındaki ilişkileri pekiştirecek, elan kuvvetli ortak aynı geleceğe aşama atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’da kurulacak sandıklarda bu sene ilk kez elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın sakin, umutlu ve yalın kat şekilde rey kullanabileceklerini inandırmak isterim. Pusulaya bakılırsa daha niteliksiz fikir kullanacaklardır. Makinayla takkadak dokunarak istediğinizi sökmek ve iki posta onay kaydıyla oyunuz makbul sayılacaktır. Bu sayede temelsiz düşünce kalmayacaktır. Sandığa kadın oyunuzu atın.”

bu arada Trakya’dahi Bulgaristandaki seçme amacıyla Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ üstelik 18 almak amacıyla 28 sandık kurulacak.

Erken genel intihap kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’birlikte aldığı görevi Cumhurbaşkanı Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’dahi erken genel seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’bile al zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci defa umumi seçimde fikir kullanmaya hazırlanıyor.

4 April, 11 Orak Ayı ve 14 Teşrinisani 2021’de yapılan üç genel seçimin arkası sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu kez erken umumi intihap amacıyla sandık başına gidecek.

Share: