‘Gri Pasaport’ Davasında Tıpkısı Gönül Tutuklandı

Malatya’da, gri pasaport almaları sağlanarak elverişsiz dışına gönderilen 90 kişinin Türkiye’ye dönmemesi üstüne açılan ‘gri pasaport’ davasında karşı tevkif kararı sunulan çarkıt Andız Belediye Başkanı Ali Ayrancı, Bingöl’de yakalanarak cezaevine konuldu.

Malatya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Yeşilyurt Belediyesi marifetiyle, Malatya Şahsi Hareket Dünyası Derneği üyelerinin “Çevreye Duygun Erler Yemlemek” başlığı ile hazırladığı projeye dahil edilerek gri pasaportla Almanya’ya gönderilen 90 kişinin Türkiye’ye dönmemesi konusunda başlattığı soruşturmayı tamamlamış ve iddianame hazırlanmıştı.

Eski Yeşilyurt Uray Başbuğ Yardımcısı Bekir Karakuş, bozuk Bingöl Andız Belediye Reisi Uca Ayrancı ve olayın Almanya’daki ayağı olduğu tez edilen Ersin Kilit için ‘göçmen kaçakçılığı’ suçundan hazırlanan iddianame, Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi eliyle kabul edilmişti. Murafaa, ev dışına çıkıp dönmeyenlerin Edirne’deki hat kapısını kullandıkları ve bu nedenle suç yerinin Edirne olduğu gerekçesiyle salahiyetsizlik kararı vererek dosyanın Edirne Adliyesi’ne gönderilmesine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca, sakat Andız Belediye Reisi Yüksek Ayrancı karşı durdurma kararı vermişti.

Ali Ayrancı, Bingöl’de yakalanarak gözaltına alındı. Bingöl Adliyesi’ne getirilen SEGBİS marifetiyle Malatya 10. Temel Ukubet Mahkemesi’ne bağlanan Ayrancı, hakkındaki tutuklama kararı yüzüne okunarak cezaevine gönderildi.

Bekir Karakuş, Mehabetli Ayrancı ve Ersin Kilit, sormaca kapsamında daha önceki tutuklanmış,  ancak daha sonra tahliye edilmişlerdi.

Share: