Bülent Tezcan: “Söke İşkur Müdürü, Ak Parti Mkyk Üyesi Ses Sarıbaş ve Dürüst Partili İlçe Başkanı ve Heyetini Protokol Düzeyinde Karşılamadığı İçin…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Bülent Tezcan, Okumuş’ın Söke ilçesinde İŞKUR İlçe Müdürü Tarih Fırat’ın AKP Eşkal Karar Umumi Heyet üyesi Seda Sarıbaş ile AKP Söke İlçe Başkanlığı heyetini, “tören düzeni düzeyinde” karşılamadığı üzere Ziyalı İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğini açıkladı. Tezcan yaşananları, “Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan SELIM Partili siyasetçileri diye adete müdürün odasına hışımla girip, müdürün odasını basarcasına taşlama ve tehdit ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek” sözleriyle aktardı. Tezcan, “DOĞRU Partililer, siz bürokrasiyi zat kapıkulunuz kabil görmeye alışmış olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışmış olabilirsiniz. Siz devleti malınız kadar görmeye alışmış olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Utangaç, yurtsever bürokratları da buna alıştıramayacaksınız” tepkisini gösterdi.

CHP Umumi Komutan Yardımcsı ve Görgülü Saylav Bülent Tezcan, TBMM’da matbuat toplantısı düzenledi. Seçim bölgesi Okumuş’birlikte yaşanan bir olayı aktaran Tezcan, şunları söyledi:

“ZAMAN FIRAT…: Zaman iki tahribat ile ilişik açıklama yapacağım. Birisi kerem tahribatı; ötekisi bile yer tahribatı.

Sıra Fırat… Işıklı Söke ilçesi İŞKUR Şube Müdürü… 26 Ilkgüz günü Vazıh İŞKUR İl Müdürlüğü’nün bire bir yazısıyla kızağa makbuz. Söke Yazıhane Müdürlüğü’nden İl Müdürlüğü emrine çekildi. İlk bakışta alışılagelen bir uygulama kabilinden düşünülebilir. Amma olayın peş planına baktığınızda devletteki parça parça çürümeyi görebiliyorsunuz. Fırka devleti uygulamasının ve DOĞRU Parti’nin celal partisi olduğunun, devletin çürüdüğünün, bürokrasinin nasıl benzeri zılgıt altında olduğunun gelişigüzel aşamasını çarpıcı ve vicdanları sızlatan bir şekilde görebilmeniz, izleyebilmeniz gibi.

TÖREN DÜZENI DÜZENİ İLE KARŞILAMASI İSTENİYOR: Görüngü ne? Tarih Fırat büro müdürü, AK Tümen’nin kurumlardan mesul bir kaymakamlık yöneticisi, görevlisi bölüm müdürünü arıyor. Diyor kim ‘Sizi Format Karar Umumi Heyet üyemiz ile ziyarete geleceğiz, heyetle.’ Randevulaşılıyor, ‘Saat 10.00’de buyurun gelin’ deniliyor. Peki, randevulaşılan 16 Ilkgüz tarihinde, ‘buyrun gelin’ dediklerinde kim gelecek? Bozuk DOĞRU Fırka Okumuş İl Eş Kolları Başkanı, deminden bile Gestalt Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi Ses Sarıbaş. Yanında DOĞRU Parti Söke İlçe Başkanı, Toyluk Kolları Başkanı ve DOĞRU Partili heyet. Başmuallim mir, üçüncü katta bulunduğu odada özge görevlilerle tıpkısı derinti halinde.

Kızağa alınma sebebi: Ofis Müdürü Devir Fırat, YANLIŞSIZ Tümen heyetini üçüncü kattan inip kapıda tören düzeni düzeni ile ne karşılamadı? Beyninde benzeri milletvekili, azamet görevlisi, vali, vali yardımcısı, vekil bulunmayan. Protokol listesinde kayran düz birisi bulunmayan amma büro müdüründen AK Parti Hat Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesi ile AK Parti İlçe Başkanı ve heyetini üçüncü kattan giriş katına inip kapıda görevlileri ve protokol düzenine göre dizip tören düzeni düzeni ile karşılaması isteniyor.

AKP MKYK ÜYESİNDEN VE AKP’Lİ İLÇE BAŞKANINDAN DEFO DİLEYECEK, NİYE?: Devletin bürokratı olduğunun bilincinde olan parti bürokratı olmayan idarehane müdürü bulunduğu katta bekliyor, inmiyor aşağıya. Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan DOĞRU Partili siyasetçileri diyerek adete müdürün odasına hışımla girip müdürün odasını basarcasına hakaret ve yıldırma ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diye. Termin 16 Ilkgüz 2022 tarihi. Giriş katta protokol karşılaması isteniyor. Bu yapılmayınca birden akabinde Aydınlık İŞKUR İl Müdürü devreye giriyor. İŞKUR İl Müdürü, şube müdürünü telefon ile arıyor ve diyor kim ‘Özür dileyeceksin.’ Kimden? DOĞRU Tümen Eşkâl Karar Umumi Heyet üyesinden ve AK Partili kaza başkanından kusur dileyecek. Niçin? Protokolde karşılamadın diyerek.

‘SAYIN MÜDÜRÜN, PROTOKOL DÜZEYİ DEĞİL BU’ DİYOR: Büro müdürü diyor kim ülke müdürüne ‘Sayın müdürüm, tören düzeni düzeni bu değil. Ben tıpkı siyasal partiyi Kalıp Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesini kapıda karşılayamam. Karşılarsam tören düzeni düzeni kuramam. Bununla ilişkin görevlileri kapıya dizemem. Karşılarsam yanlışlık işlemiş olurum.’ Bakın henüz yakın zamanda Tunceli Çemişgezek’te bunun tıpkı örneği görüldü. Hatırlatıyor bunu memleket müdürüne. Çemişgezek’te garnizonda bu karşılama nedeniyle soruşturma başlatıldı. ‘Hayır karşılayacaksın, karşılamazsan defo dileyeceksin.’

BASKIYI GÖREBİLİR MUSUNUZ?: Bürokrasinin düştüğü açmazı ve durumu görebiliyor musunuz? Benzeri öğür yöneticisini üçüncü kattan kapıya gidip karşılamadan diye, bir yazıhane müdürünün cesamet protokolünü göre uyguladığı amacıyla karşılaştığı baskıyı görebiliyor musunuz? İşin daha yavaş yanı, iklim müdürü, ‘Ara bozukluk dile’ derken tıpkı başka madde daha söylüyor. ‘Moralim bozuktu, eşimle çekişme ettim, ailevi sorunlarım vardı da kendini affettir.’

Ben toprak müdürü ile konuştum. Bütün bu süreci anlattı… Şube müdürü bunu dahi kabul etmiyor. Kabul etmeyince kendisine 21 Eylül tarihinde, İŞKUR İl Müdürü aynı uyarı yazısı gönderiyor. Uyartı yazısında deniyor ki ‘Seninle ilgili mütenevvi şikayetler alınıyor.’ Ne şikayet olduğu anlaşılan değil ama şikayetin ne olduğunu sistem çok bereketli biliyor. Şikayet SELIM Partili kadar davranan bire bir kırtasiyeci olmaması. DÜRÜST Fırka’nin egemenlik ve talimatlarına bakarak değil, fehamet bürokrasisinin gereğine bakarak cereyan etmesi. ve peşi sıra 5 dönüş sonra da iklim müdürü emriyle mülk emrine alınıyor. Çok ilginç, için türlü şikayetler var denen İŞKUR Söke Müdürü, kendisine bu yazıyı gönderen devlet müdüründen daha faziletli başarım notuna cemaat…

ÇEMİŞGEZEK’TE AK PARTİ İL BAŞKANI ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI: Bunun tıpkı örneklerini daha ilk apayrı yerlerde gördük. Tunceli ilinde Çemişgezek Gedikler Karakolu’nda SELIM Tümen İl Başkanı askeri törenle karşılanıyor. Askeri törenle diyar başkanına hazır kıta askerler diziliyor. Askeri törenle karşılanıyor. Tıpkı eksantrik laf henüz geçmiş yaşamıştık. Hatay Dörtyol ilçesinde. Benzeri milletvekilinin oğlunun önünde polis güçleri memurları sıraya dizildiler. Polis Güçleri memurları sırada. O utanma tablosu bibi hafızalarımızda. Benzeri eksantrik denk Denizli’de 30 Ağustos törenlerinde yaşanmıştı. Çivril ilçesinde kortej törenlerinde protokolde garnizon komutanına kayran ayrılmamış DÜRÜST Fırka ilçe başkanı ve partililere protokol düzeninde meydan verilmiş. Binali Saika, yalnız İzmir saylav, başbakan sıfatı namevcut. Bitlis’e gitmiş, sayın Binali Sebep milletvekili yerine oturuyor, Bitlis Valisi karşısında ayakta. O fotoğrafı servis ettiler. Ihtişam düzenini getirdikleri noktaya bakınız.

ARLI, YURTSEVER BÜROKRATLARI BUNU ALIŞTIRAMAYACAKSINIZ: SELIM Partililer, siz bürokrasiyi özlük kapıkulunuz gibi görmeye alışkın olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkın olabilirsiniz. Siz devleti malınız üzere görmeye alışkın olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Utangaç, vatansever bürokratları bile buna alıştıramayacaksınız.

Ego Söke İŞKUR Müdürü’nü tebrik ediyorum. Devletin bürokratı kabilinden hareket ettiği için kutlama ediyorum. İktidarın bürokratı kabil ferman ve talimata korkarak sorumluluk eğmediği için kutlama ediyorum. Görevini uyarınca yaptığı üzere tebrik kartı ediyorum. Devletin itibarını ayaklar altında aldırmadığı amacıyla kutlama ediyorum. Hep bürokratlara söylüyorum, bu iktidarın ömrü az. Günleri basit. İlk seçimde bu kuvvet görevi bırakıp gidecek. Günleri dar bu iktidarın kalın ve tehditlerine üzeri eğmeyin. İktidarın, DÜRÜST Tümen’nin bürokratı üzere değil devletin bürokratı kadar debi etmeye devam edin.

ŞEB 12.00’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE DINLETI, DERNEK MİLLİ PARKTA YAPILAMAZ: Benzeri başka bahis… Kuşadası’nda Iştiyak Yarımadası Milli Parkı var. Türkiye’nin yeryüzü nadide bölgelerinden birisi. Bura bir işletme ihalesi ile işletmeye verildi. İşletmeciye verilirken daha evvel eksiltme sözleşmesinde sıfır hükümler gecekondu. Demin burası çevrenin doğanın, tahrip edilmesine ayn yumulacak, kontrolsüz tıpkısı şekilde işletiliyor. Çevreciler ayakta… İhalenin nakız edilmesi için dava açtılar. Yapılan sözleşmede işletmeciye milli parkta düğün, konser gibi etkinlik yapma imkanı veriliyor. Şeb saat 24.00’e büyüklüğünde buralarda turizm pres belgesi alması halinde faaliyet icra fırsatı mevdu… Milli parklarda ışık, ses, bağrış çağrış kirliliği saf hayatı yer iri tehdit unsurlarından birisi. Geceleyin saat 12.00’ye kadar konser, dernek ve tıpkı etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı yok ederseniz. Milli parkı milli park yeri olmaktan çıkarırsınız. Buna rağmen kaba buradaki icraat, tahribat kararlılıkla devam ediyor.

Yine tıpkı yerde, ateş tehlikesi zımnında, tahminî 20 yıldan çok bire bir zamandır milli parkta korluk yakmak yasak. Ancak bu işletmeciye, müşteriye korluk servisi yapma imkanı bırakılmış. İşletmeci, orada mangal yakma yasağını tıpkısı şekilde delebilme imkanına cemaat olacak. Elan kötüsü; çevre ile uyumlu olmayan, natür ile tınlamalı olmayan, oranın endemik türleri ile uyumlu olmayan tıpkısı çevre düzenlemesi yapılmış. Haddinden Fazla degaje ayrımsız lokanta mensur edilmiş. Hukuka kategorik aykırı olmasına rağmen, orada ilgili birimlerin; Milli Parklar müdürlüğünün gözü önünde, göz yummasıyla, müsamaha göstermesi ile serbest ayrımsız kasaba düzenlemesi yapılmış… Milli Park’ın hep o doğal güzelliği fesih ediliyor. Göz bakarak bakarak namevcut edilmeye başlanmış. Bu yapılaşma karşısında, Kuşadası’nda gönüllüler; akademik çevrelerden tutun, çevre örgütlerine kadar… Ayrımsız ülfet mücadelesi veriyorlar. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na çağrımızdır. Bu ihaleyi derhal tağyir edin. Bu çevre katliamına dur deyin.”Share: