Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (4 Ağustos 2022 yer yağı fiyatları)

Brent petrol birçok dolar? Brent yer yağı fiyatı en son hangi kadar oldu? Arsıulusal piyasada petrol fiyatlarında sonuç buut.

Brent petrol kaç dolar? 

Uluslararası piyasalarda Brent kabak petrolün varil fiyatı 96-97 dolar bandında seyrediyor.

Son 6 ayın genişlik bağan seviyelerine gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, acun genelinde açıklayan damarı bozuk iktisadi veriler ve nekahet beklentileriyle alternatif tıpkısı durum izliyor.

Dünyanın arz balaban petrol tüketicilerinden ABD’nin ticari kaba yer yağı ve benzen stoklarındaki artış dahi talebin düşük seyrettiği algısını destekleyerek fiyatları süfli yönlü baskılıyor.

ABD Erke Müzakere İdaresi, dün ülkedeki ticari kabak yer yağı stoklarının güzeşte hafta yaklaşık 4 milyon 500 bin varil artarak 426 milyon 600 bin varile yükseldiğini açıkladı. Etraf beklentisi stokların yaklaşık 467 bin varil azalacağı yönündeydi.

Söz konusu dönemde ABD’nin benzen stokları üstelik 200 bin varil artışla 225 milyon 300 bin varil oldu.

ÜRETİM ARTIŞI KARARI

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kâh yetiştirici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun eylül ayı için önceki aylara göre kısıtlı aynı istihsal artışına gidileceğine müteveccih kararı fiyatlardaki düşüşü kısıtlıyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, çarşamba günü yapılan 31’inci Bakanlar Toplantısı’nda petrol üretimini eylülde günce 100 bin varil müzayede kararı aldı.

OPEC’ten yapılan açıklamada, yurt yatırımlar dolayısıyla azalan mülhak üretim kapasitelerinin, kilolu arz kesintilerine cebin şişman tıpkısı dikkatle kullanılması gerektiği belirtildi.

Grup, yer yağı üretimini haziranda günlük kısaca 432 bin varil, orak ayı ve ağustosta ise günlük 648 bin varil açık artırma kararı almıştı.

Uzmanlar, önceki aylarda elan faziletkâr istihsal hedefleri koyan OPEC+ grubunun bu hedeflere ulaşamamasının, mukavemetli çok unsur ülkenin kaynaklarını tüketmesinin ve global yer yağı talebinde yaşanan azalmanın geri alınan kararda çalışkan olduğu görüşünü anlatım ediyor.

HAZAR BORU HATTI’NDA CİDDİ DÜŞÜŞ

Hazar Boru Yolu Konsorsiyumunun (CPC) Tengiz-Novorossisk boru hattından yapılan tedariki Tengiz sahasındaki onarım çalışmaları ve Kaşagan sahasındaki üretim kesintisi nedenleriyle ağırbaşlı oranda düşürdüğüne müteveccih haber akışı bile fiyatlar üstünde etkin oldu.

Küresel petrol arzının kestirmece yüzdelik 1’ini karşılayan CPC boru yolu, Kazakistan petrolünü Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Novorossisk terminaline taşıyor.

Brent petrolde maharet adına 97,01 ile 97,34 dolar aralığının direnç, 96,49 ile 96,30 dolar aralığının ise bindi bölgesi adına izlenebileceği tabir ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına cephe veren petroldür. Londra Brent ya üstelik Brent Blend kendisine dahi bilinir. Çıkaran şeriklik Shell marifetiyle “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Yer Yağı’nam işlenmesi elan macerasız olan “tatlı petrol” sınıfında meydan almasını sağlar.

Ham petrolü etkili rafineriler için bağan sülfürlü yani lezzetli dediğimiz petrolden benzin yahut dizel yakıtı anlamak daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi yalınç zımnında benzen ve dizel yakıt üretimi amacıyla uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı amacıyla nakliyesi aracısız bahir üzerinden ırak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve ne bölgeden çıkarıldığı önem bildirme ölçü. Üretimi henüz huzursuz ve acul olan daha çok temenni görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı beyninde üstelik ayırt vardır.

Kıstas kabul edilen olmamış petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Okyanus petrolü ise DME üstünde muamele görmektedir. WTI Ilımlı Amerika’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Şark‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL BRENT PETROL BIRÇOK LİTREDİR?

SPK’nın genel ağ sitesinde saha alan verilere bakarak; aynı varil petrol 42 galon olmamış yer yağı eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil kabak petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı mahrukat, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon aheste akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün olmamış petroller âdem değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO VERI

Share: