Batılıların çocuk edindiği 300’e mümasil Güney Koreli, Seul’ün süreci soruşturmasını istiyor

Cenup Koreli ailelerden 1970 ila 1980 yıllarında alınarak KÖLE ve Avrupalı ailelerce bala edinilen 300’e mümasil yaşama, velet edinilme sürecindeki evraklarda düzmecilik yapıldığı gerekçesiyle Seul yönetiminden sormaca açmasını rica ediyor.

Cenup Koreli ailelerden alınarak Avrupa ve ÇAKER’li ailelerce zürriyet edinilen 283 emanet, Cenup Kore Cins ve Uyum Komisyonuna dirim bilimsel kökenlerinin kayıp yahut ilgilendiren bilgilerin çarpıtılmış olduğunu bildiren şikayetlerini ileterek, Seul hükümetinden da yavru edinilmeden önceki etiket bilgileri veya soy statüleriyle ilgili bilgileri çarpıtan acentelere müteveccih sormaca yürütmesini istedi.

Bu kişileri temsilen Danimarka merkezli Danimarkalı Koreli Hakları Grubu da Cenup Kore Mehabet Başkanı Yoon Suk-yeol’e çağa edinilme süreçlerinde lüks düz acentelerin evrakları namevcut ika yahut çocuk edinilen kişilere müteveccih misillemede bulunmalarının önlemesi çağrısında mevcut betik gönderdi.

Öte yandan zürriyet edinilenlerden bazıları, bahis konusu acentelerin Güney Koreli ailelerden alınan çocuklarının Avrupa yahut ESIR’ye ulaşmadan ölmesi yahut yolculuk edecek kadar zinde olmaması zımnında kimlik bilgilerinin kendilerininkiyle değiştirildiğini fark ettiklerini belirtirken, bu durumun da halihazırda yaşadıkları “batmış hissini” elan üstelik kötüleştirdiğini başkaca bazı durumlarda kendi aileleri yahut akrabaları sıfır Güney Koreli ailelerle birleşmelerine etmen olduğunu dile getiriyor.

Cenup Koreli evlat edindirme acenteleri kayıtları açmaya yanaşmıyor

Danimarkalı Koreli Hakları Grubunun müessis ortağı ve avukatı Peter Moller, Cenup Koreli yavru edindirme acentelerinden Holt Children Services ve Korea Social Service’in uşak edinilen çocuklara müteveccih kayıtlarını ayırmak istememesi nedeniyle bu acentelere ülkü açmayı planladığını ifade etti.

Moller, bu acentelerin zürriyet kazanma uygulamalarına yönelik soruları kurtulmak amacıyla bahaneler encam sürdüğünü belirtti.

Komisyonun soruşturmaya 3-4 ay zarfında değişmeyen vermesi gerekiyor

Güney Kore Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, Mesafe 2020’bile Güney Kore’bile askeri hükümetlerin iktidarda olduğu 1960 ve 1980 yılları beyninde yaşanılan kayırıcı hakları ihlallerini bakınmak için kurulmuştu.

Evlat edinilenler vasıtasıyla yapılan başvurulara müteveccih anket açılıp açılmayacağına 3-4 ay ortamında değişmeyen vermesi müstelzim Komisyonun başvuru kabul tarihi aralık ayında sona eriyor.

Moller dahi kurucusu olduğu grubun Komisyonu, benzeri sormaca açmaya değişmeyen vermesi yerinde, daha fazla başvuru için kapıyı boş tutması üstüne inandırma etmeye çalışacağını belirtti.

Cenup Kore’dahi çoğunluğu 1970-1980 yıllarında kalkmak amacıyla tahminî 200 bin yavru Avrupa ve KÖLE’deki ailelerce evlat edinilmişti.

Share: