Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de ceride temsilcileriyle buluştu

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, matbuat kuruluşlarına ukubet ödeme veya mükâfatlandırma yetkileri olmadığını, ancak mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK eliyle Balçova Termal Otel’de düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Nahiye Toplantıları”nın açılında, kuma sorunları ahbaplık etmek amacıyla benzeri araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını rapor fail Erkılınç, “Sizler büyük ortaksınız, yüzdelik 85’lik nasip sahibisiniz. Bizler birlikte kıtipiyoz ortağız. Nedeniyle bu paydaşlık çerçevesinde sizlerin işlerinizin elan gür gitmesi, daha yolunda, daha eli nimetli olabilmesi için hız sarfiyat ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda bazı tepkilerle karşılaştıklarını aktaran Erkılınç, matbuat kuruluşlarına kesilen cezaların üstelik ara sıra ağız dalaşı konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ukubet ita yetkimiz namevcut. Biz ne ödüllendirebiliriz ne birlikte ceza verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda da bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin içre 1 ceride yanlışlık yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Kıygın olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye reddetme ediyoruz parasını. Bizim ödüllendirme üzere aynı yetkimiz yok.”

Talih genelinde 952 resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına haiz gelgel olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu fakat resmi ilana sınırlanmış gazeteciliğin çokça tafsilatlı süremeyeceğini, bunun akilane de olmadığını anlatım etti.

Yazılı matbuat ve genel ağ medyası

Basılı ürün organlarının “ünsiyet, özgürlük, eşitlik, paylaşım” kavramlarını sıkça kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Amma bakir benzeri dünya doğdu, yeni tıpkısı nesil geldi. Gazetelerin, genel ağ medyasını yok alma gibi ayrımsız büyüklenme ortamında olduğunu görüyoruz. Hassaten ‘Bize ne genel ağ ihsan yasasından kardeşim? Nereden gerçeklik bulurlarsa bulsunlar. Ne halleri varsa görsünler.’ üzere. Medya mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem da çokça elan aceleci habercilik yapıyorlar, çokça iyileri var süresince. Amma bu arada alelade benzeri cüruf bile var içinde. Çer, gübür, basak altı, bir telefon, bire bir iletişim araçları kendisini pazarlıyor. Ama ego bunların gitgide ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Entelektüel, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki domestik gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı nahiye toplantısı istifham, yanıt ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: